Češi věší prádlo v bytě zásadně chybně. Potom mají domov plný plísně

Sušení prádla v létě je radost. Hodíte na zahradu, na balkon nebo prostě jen tak na sušák a žasnete, jak rychle máte prádlo suché. V zimě žasnete taky. Ale v trochu jiném slova smyslu. Žasnete, jak jedna věc může schnout tři dny a do toho vyprodukovat tolik vlhkosti. Ale na všem se dá pracovat. Jak sušit prádlo v zimě, aby uschlo a váš domov nezplesnivěl?

Přidejte jeden cyklus odstřeďování navíc

Prádlo není nikdy vyždímané tak moc, aby nemohlo být ještě vyždímanější, tedy kromě bavlny a lnu, tam raději opatrně. Přeháním, nicméně často není na škodu zapnout pračku ještě na jeden ždímací cyklus. Čím vyždímanější prádlo vyndáte, tím kratší dobu bude schnout a tím méně bude produkovat vlhkosti.

Prádlo protřepejte a dobře rozvěste

Prádlo po vytažení z pračky protřepejte, bude pak lépe schnout a lépe se žehlit. Kousky, které vám stále připadají dost mokré, můžete vyždímat hezky do ručníku, tak jako to dělaly naše maminky, když praly v ruce. A samozřejmě alfou omegou co nejrychlejšího usušení prádla je jeho chytré rozmístění na sušáku. Nikdy prádlo nepřehýbáme, věšíme za okraje a na kolíčky, případně na ramínka, pokud je to možné. Kolem každého kousku prádla musí mít šanci protáhnout se vzduch, jinak budete sušit ukrutně dlouho.

Čerstvý vzduch především

Nic neurychluje schnutí prádla tak jako pravidelný a razantní přísun čerstvého vzduchu, proto třikrát až pětkrát za den na tři minutky pořádně vyvětrejte. Někteří doporučují také otevřít okno na delší dobu a zapnout v místnosti větrák natočený směrem k prádlu. Ten bude čerstvý vzduch dopravovat přímo tam, kde je ho nejvíce potřeba.

Foto: Shutterstock

Pozor na sušák

Sušák zvolte tak, aby vyhovoval vašim potřebám. Nikdy ho nestavějte velmi blízko ke stěně, zaděláváte si tak na riziko vzniku plísní. Na sušák věšte jen tolik prádla, kolik se ho tam pohodlně vejde. A pokud přeci jen máte pocit, že sušení trvá příliš dlouho, pořiďte si sušák elektrický, vyhřívaný.

Dejte šanci odvlhčovači

Ideální pomocník, zvlášť pokud máte hodně prádla a málo prostoru k jeho sušení. Odvlhčovač pohltí veškerou přebytečnou vlhkost, tudíž předejdete vzniku plísní, a prádlo navíc usušíte o kapánek rychleji.

Foto: Shutterstock

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments