Češi začali ve velkém používat použitý olej. Je to skvělé, hlásí

Dříve bylo v domácnostech rozšířeno používání fritéz a nikdo se nepozastavil nad tím, že se olej používá opakovaně. Dnes už klasické fritovací hrnce mizí a jednou použitý olej z pánve končí v odpadcích. Poradíme vám, jak využít olej v domácnosti.

Rostlinný olej pro vysoké teploty

Rostlinný olej je určený k fritování, smažení, restování a pečení, protože se nepřepaluje ani při vysokých teplotách. Abyste usmažili chutné řízky, bramboráky nebo bavorské vdolečky je zapotřebí hojná olejová koupel a časté měnění oleje během smažení více porcí. V takovém případě vám zbývá velké množství odpadního oleje. Rozhodně jej nevylívejte do kanalizace nebo neházejte do odpadu. Má řadu využití.

Použitý olej v domácnosti

Na pánvích zůstává po ukončení smažení velké množství oleje. Někdo si použitý olej přelévá přes ubrousek a uchovává k dalšímu smažení. Pokrm v takovém případě dostává nelibou chuť. Použitý rostlinný olej lze využít, způsoby použití vás však překvapí. Rozhodně nemůžeme použitý olej doporučit k opětovnému vaření nebo přidat do pečení. Užitečný ale může být na škůdce nebo jako podpalovač.

Podpalovač při letním grilování

Jistě znáte lihové nebo tekuté podpalovače, které používáte k rozhoření grilu. Tekutina i podpalovač jsou velmi efektivní, mají však nelibou vůni, které se musíte chvíli zbavovat, než na gril položíte chutné plátky masa. Nahraďte tekutý podpalovač použitým olejem. Ušetříte za chemické prostředky a nebudete cítit štiplavý zápach. Použitým olejem stačí polít uhlíky v grilu nebo dřevo v ohništi, které se chystáte zapálit.

Foto: Shutterstock

Zbaví vás škůdců

Na zahradě můžete rozvěsit otevřené a seříznuté PET láhve, které naplníte použitým olejem. Je to perfektní past na vosy a jiný otravný hmyz. Ochrání od škůdců vaše venkovní posezení a budete si moci užít poklidnou večeři bez vosy v nápoji nebo v talíři. Vosy se z hustého oleje nedostanou, namísto PET láhve můžete použitý olej nalít i do běžných misek.

Rozpouští podobně jako aceton

Pokud jste natírali barvou, mohlo se vám stát, že vám barva zatekla na místa, kde ji nevidíte rádi. Stačí ji očistit použitým olejem. Například u karoserie auta je tento způsob šetrnější než použití chemických rozpouštědel. Nalijte olej na všechny skvrny, kterých se chcete zbavit a opatrně stírejte hadříkem.

Použitý olej, který chcete uchovat pro jiné účely přeceďte přes kávový filtr a skladujte na tmavém a chladném místě.

Foto: Shutterstock

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments