Česká televize potřebuje více peněz. Bude se platit i za mobil?

Takzvané koncesionářské poplatky pro Českou televizi opět budí vášně. Aktuálně lidé musí jen za televizi platit 135 korun měsíčně. Je přitom úplně jedno, zda programy ČT sledují nebo nikoliv. Povinnost platit mají všichni, kdo vlastní televizní přijímač. A to jsou téměř všichni.

Musí se škrtat programy

Zástupci České televize teď rozjeli velkou mediální ofenzívu, v rámci které se snaží docílit navýšení koncesionářského poplatku. Ten se totiž nezvyšoval od roku 2008 a inflace od té doby dosáhla desítek procent. Vždyť jen za poslední rok se zdražilo téměř o dvacet procent.

Česká televize však musí hospodařit se stále stejným balíkem peněz, i když se vše zdražuje. Počet jejích programů i vlastní tvorby přitom stoupá. To je neudržitelné a už letos začala televize vydatně škrtat. Zrušila například program ČT3 a významně bude omezovat drahé sportovní přenosy. Doby, kdy vysílala celé olympiády nebo mistrovství světa ve fotbale, už jsou podle všeho pryč.

Dnes se přitom debatuje o tom, že by se měl celý koncesionářský poplatek nějakým způsobem přetransformovat. Padají například návrhy, že by měl být nějakým způsobem zakomponován do daňového přiznání, aby ho platili skutečně všichni. Nebo aby nebyl navázán na televizní přijímač, ale rovnou odběr elektřiny.

Jak se sleduje televize

Hodně se mluví také o tom, že lidé televizní vysílání konzumují jinak než v minulosti. Řada mladých dnes vůbec nemá televizi jako takovou, ale Českou televizi přesto sleduje, a to na počítači nebo na mobilu. Tito lidé se přitom mohou z placení poplatků zcela vyvázat. Stačí uvést, že nevlastní televizní přijímač a platit nemusí.

Proto není vyloučena ani skutečnost, že se koncesionářský poplatek nějakým způsobem naváže na vyúčtování mobilního telefonu či internetu.

Ve výsledku by tak mělo dojít k tomu, že se koncesionářský poplatek jednak zvýší a jednak ho bude muset hradit větší počet lidí. Potom by financování České televize bylo opět zajištěno.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
102 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Miloš
Miloš
1 rok

Nikomu nic platit nebudu.V ten moment rusim paušál, prechazim ns kredit. Nikdo mi nic strhávat nebude a uz vubec ne tyhle zas*aný prolhaný papaláši. Jak se říká těm co kradou ???

Jana
Jana
1 rok

TV nemáme a nepoužíváme. Ani neposlouchám rádio. Elektřinu i mobil mám. Nevidím jediný důvod, proč by jsme měli platit nějaké poplatky za TV!

Václav
Václav
1 rok

Já ČT vůbec nepoužívám nekoukám a nevím proč bych měl platit. Ať si zpoplatní na internetu své a pouze pro ty kdo se chce koukat a ne pro všechny jen pro to že mají mobil… Ubožáci! Jak to dělá konkurence?! Tak ať stejně pracuje ČT a ne parazitovat na lidu a šeredit s prostředky.

Michal
Michal
1 rok
Reply to  Václav

Musím to psát všem diskutujícím a stale nechápu, proč jsou tak hloupí… ČT nemůže pracovat jako konkurence, protože není soukromá, je tak těžké pochopit?

Marek
Marek
1 rok
Reply to  Michal

No tak ať nepracuje. Ať se zruší, zaměstnanci si najdou jiná zaměstnání a budovu bude stát pronajímat. Služby převezmou soukromé televizní stanice. Vyřešeno.

Michal
Michal
1 rok
Reply to  Marek

Očividně chcete oligarchii, nikoliv demokracii.

Jarek
Jarek
1 rok
Reply to  Michal

ČEZ také není čistě soukromý a pracuje jako ostatní a dělá si co chce. Jenom škubat obyčejný lid, Nemůžou pracovat jako konkurence pro to ,že by se na ně nikdo nedíval a tím pádem nemůžou na sebe vydělat. A vůbec v dnešní době je člověk od rána do večera v práci, aby vše zaplatil a uživil rodinu tak stejně ani není čas u toho sedět.

Pavel šéfkuchař
Pavel šéfkuchař
1 rok

Tv nemáme, je to prostředek k mrhání časem a stejně jsme poplatky platili. Již je zrušíme. Sledování tv je nejhorší záliba

Pavel
Pavel
1 rok

Drzost vedení ČT je nebetyčná. ČT se projevuje jako detašované pracoviště bruselské propagandistické centrály, mnozí pracovníci ČT mají královské platy, navíc pobírají nehorázné odměny a přitom chtějí okrást lidi s příjmy hluboko pod deset tisíc měsíčně o další peníze. Proč by měl chudý starobní důchodce s důchodem pod devět tisíc platit stejně vysoký vyděračský poplatek pro ČT jako milionář ? Koncesionářské poplatky pro ČT by měly být okamžitě zrušeny. Chudí lidé z nevědomosti platí vyděračské koncesionářské poplatky, přitom mají tak nízký měsíční příjem, že je pro exekutora nezabavitelný. ČT fakticky participuje na budování polistopadové diktatury pod kuratelou Bruselu.

Martin
Martin
1 rok

Zrušit českou televizi.

Michal
Michal
1 rok

Jestli se nedokáže uživit sama – nemá tu co dělat. PS: osobně na čt vůbec nekoukám, není tam pro mě ničím zajimavý obsah

Kubin
Kubin
1 rok

Ať táhnou, dávají tam houby a ještě vymýšlí, kde přijít k penězům 😀 hlavně, že mají víc vlastní tvorby, a ta jim nevydělává? Tak to asi dělají špatně.

Michal
Michal
1 rok
Reply to  Kubin

Primární prací ČT je zpravodajství, nikoliv tvorba spotřebních snímků.

Pavel
Pavel
1 rok

Lháře jako je ČT 1,2.24.Nova a Prima už nesleduji alespoň 3 roky

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Pavel

Sleduješ TV rossija?