Může přijít blackout, řekl odborník. Může ho spustit neopatrný postup

Celá Evropa a s ní i Česká republika zažívá těžké období, jaké v podstatě nepamatujeme. Jde o další druh krize, kterou jsme si dopředu nedokázali představit a v podstatě nikdo na její možný příchod včas neupozornil. Snad i proto, že je způsobena nepravděpodobným souběhem okolností, jaké se jednoduše nedaly předpokládat.

Existuje vůbec řešení?

Jisté je však to, že ceny elektřiny a plynu vyskočily na úrovně, kde už si je lidé v podstatě nemohou vůbec dovolit. Domácnosti pomyslně stojí před finálním úderem, kdy jim jejich dodavatelé mohou dorovnat ceny na ty, za něž se nakupuje na burzách. A mnohým už to udělali, protože je převedli na spotové ceníky.

Nepřekvapí tedy, že státy se snaží tuto situaci nějakým způsobem vyřešit. Ovšem řada expertů poukazuje na skutečnost, že nejenže tu není jednoduché řešení, ale ono tu dost možná není žádné řešení. Tedy za předpokladu, že se nepodaří odstranit příčiny problému, mezi které patří nevyzpytatelný konflikt, ale i evropská snaha o čistou produkci energií.

Jedním z plánů, které se jeví na první pohled jako nejschůdnější, je zastropování cen energií. Podle Davida Kučery, který je šéfem pražské energetické burzy, bychom si však tímto způsobem pouze zadělali na další a ještě mnohem větší problém.

Foto: Shutterstock

Špatně mířený zásah

Tohoto experta v rozhovoru pro Lidovky.cz překvapuje, že se vůbec nemluví o riziku blackoutu. Přitom je to situace, která úplně klidně může nastat. A to právě tehdy, když se zde budou provádět neprověřené experimenty s tím, že se například zastropují ceny. Tím sice energie, v tomto případě elektřinu, zpřístupníme domácnostem, avšak jen zdánlivě. Ve výsledku to povede k nedostatku a k rozpadu trhu.

Je tedy velkou otázkou, zda se do něčeho podobného vůbec pouštět. Blackout totiž nemusí být pouze několikaminutovým rutinním výpadkem elektřiny. Pokud tento zdroj energie nebude, můžeme bez zcela základních potřeb být klidně řadu dní. Na elektřině jsme dnes přitom zcela závislí a některé předpovědi potom líčí nepěkné vize o tom, že takový moment by mohl vyvolat rozklad společnosti.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments