Jak dosáhnout rychle zvýšení platu

V poslední době vzbudila velké diskuze zpráva společnosti Profesia o tom, že průměrný Čech si dnes vydělá téměř 50 tisíc korun. Na to konto se však vznesly námitky běžných lidí, kteří prý takové peníze nemají a ani nemají příliš možnost do takového platu dorůst.

Zní to hezky, ale je to opravdu tolik?

Pro někoho se to skutečně může zdát být téměř nemožné, avšak je třeba celou záležitost zasadit do kontextu. Předně tu máme bezprecedentní míru zdražování a navýšení mzdy tak už není o tom, že bychom si to snad přáli, ale stává se jednoznačně nutností.

Zároveň je třeba si říct, že 50 tisíc hrubého zní hezky, ale reálně je to necelých 40 tisíc čistého. To jsou přitom peníze, ze kterých musíte poplatit náklady na nájem nebo hypotéku, energie, potraviny, ošacení a spoustu dalších věcí.

Vše je dnes přitom výrazně dražší než dříve. Stále vám to tedy připadá jako hodně peněz? Možná i to je součástí problému. Pokud celý život vyděláváte kolem dvaceti tisíc korun, může vám to připadat jako nedosažitelné. V takovém případě je ale třeba změnit myšlení a pohled na věc.

Sami si zhodnoťte, co pro svého zaměstnavatele vykonáváte, kolik času mu odevzdáváte a jak moc se snažíte. To je první krok, kdy dost možná zjistíte, že vaše práce by si zasloužila vyšší ohodnocení. Zvedne vám to sebevědomí k vyjednávání.

Především se nebojte říct si o navýšení platu, a to klidně výraznější. Argumenty v podobě svého nasazení a všeobecného zdražování máte jednoznačně na své straně. Vězte, že určitě nejste sami. A uvědomte si také, že kvalitní pracovníci na trhu už prakticky nejsou. Máte tedy vysokou cenu.

Foto: Shutterstock

Nebojte se pohrozit odchodem

V některých případech může jít vyjednávání o platu po dobrém. Jinde vás však odmítnou, s tím je třeba počítat. Proto se nesmíte bát pohrozit tím, že odejdete. Ideálně mějte v záloze skutečně nějakou konkurenční nabídku.

To je ostatně dalším krokem. Proč vlastně nezjistit svou aktuální hodnotu na trhu práce, když jste třeba už deset let v jedné firmě, kde vás berou jako samozřejmost? Vyššího platu obvykle dosáhnete právě tím, že změníte společnost, případně pozici v rámci jedné společnosti. Tam se otevírá značný prostor.

Ani tím však možnosti nekončí. Možná vám ve firmě řeknou, že vám nemohou jednorázově přidat třeba 15 tisíc korun. Můžete se ale domluvit, že vám je přidají v průběhu dvou nebo tří let. I to může být schůdné.

Nakonec si uvědomte, že neprodáváte nic jiného než svoji práci. A zaměstnavatel je spíše jakýmsi prostředníkem mezi vámi a klientem. Je to velmi zjednodušené, ale proč nezauvažovat nad tím, že se postavíte na vlastní nohy? Jste manuálně zruční? Je tu šance, že se skvěle uživíte na volné noze, třeba i jen jako hodinový manžel. Pracujete v účtárně? A víte, jaká je poptávka malých firem a živnostníků po účetních?

Všechno je to zkrátka o tom, abyste si věřili a nebáli se. Není důvod odvádět práci za málo peněz.

Komentář Petra Vavrenky

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
15 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Roman
Roman
1 rok

50K měsíčně na výplatu, to je opravdu dost nereálné…. Jako státní zaměstnanec se na tento ,,průměr,, ani nedostanu. 😅 Hold průměr mzdy se počítá i s našimi poslanci, řediteli a jinými manažerskými fleky, kde jeden má plat minimálně 5ti normálních zaměstnanců. Kdyby vypočítali průměrnou mzdu bez těchto míst, tak jsou podle mě na 30K hrubého…..

Tomáš
Tomáš
1 rok
Reply to  Roman

Hold? 5ti?🫢

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Tomáš

Vzdává hold pětiti, vy nevíte co to je? 😀

Xavier
Xavier
1 rok

Pracovat znamená nedostávat adekvátní mzdu za odvedenou práci?

U nás se té vaší “práci” říká otroctví.

Petr
Petr
1 rok

Nedávno na mě vyskočil na facebooku inzerát na dělníka do výroby v Pepsi Cole v Pražských Vysocanech, a nestačil jsem zírat…nabídka až 30.000,- hrubého.. velká firma a nabízí takovou almuznu, ještě k tomu v Praze, ani se nedivím, že jim tam dělají už jen Ukrajinci nci a Rumuni. To je příšerná firma, osobně bych si od takových zmetku n ic nekoupil. A věřte v Coca Cole je to samé…..a nemluvím v o velkých skladech kolem Prshy, ty za tyhle peníze Vad ani nepřihlásil, radši vysolinpenize agentuře, která ty brigádníky oskube, např Wellpa v k dává na expedici balíku v PPLku,… Číst vice »

Tomáš
Tomáš
1 rok
Reply to  Petr

??

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Petr

A proto nezapomeňte volit Babiše, Japonce a socany, kteří ty agentury podporují!

Nikolas
1 rok

To je hrozná hovadina, nejenže vedoucí Vás pošle do prdele, ale ještě Vás klidně vyhodí, protože lidi se vždycky najdou. A ano 50k hrubého je opravdu nedosažitelné pro řadové zaměstnance a není pořádně možnost to zvýšit. Leda změnit zaměstnání.
Tento článek je naprosto mimo.

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Nikolas

Když chcete být pořád řadový zaměstnanec, tak vám není pomoci.

Co umíte? Založte si firmu a na práci kterou umíte, si naberte lidi za 50 hrubého. Kolik vám to podnikání vydrží a kdo bude kupovat váš výrobek nebo službu?

Roman
Roman
1 rok
Reply to  Xavier

No to je hovadina…. Kdyby měl být každý ve vedoucí funkci, tak se nikdy nic nevyrobí, protože práci dělají ,,řadoví zaměstnanci,, ne vedoucí 🤣 další je to, že podnikat není nic lehkého a mít své zaměstnance, kterým mám dát 50K na výplatu a ještě našetřit na tu svojí plus nájem….

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Roman

Tak rej držkou v zemi a každý den si aspoň 5x opakuj že na to nemáš. Pomáhá to.

A zatím japonský popelář a prodavač popcornu podniká v politice, vozí plyšáky na dovolenou a bohatne.

Nejsem ve vedoucí pozici, vydělávám víc a vytvářím a vyrábím hodnoty. Kde dělám chybu? Málo si stěžuji a moc makám? Na práci jsou roboti.

Takže aspoň chápeš proč ti nedají 50, to je pozitivní.

Miri
Miri
1 rok

Tak právě hledám práci. Mám střední školu s maturitou. Nebráním se jakékoliv práci. Článek se čte krásně ale realita je někde jinde. Za stejnou práci, kterou jsem dělala v roce 2007 za 25 000,- čistého mi dnes nabízí 19 500,- hrubého. Je to mazec. Hledám již dva měsíce a platové nabídky jsou zoufalé.

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Miri

Maturitou vaše vzdělávání skončilo?

Roman
Roman
1 rok
Reply to  Xavier

A vy si myslíte, že když má někdo titul, tak na něho všechny firmy čekají s otevřenou náručí a platem aspoň 100K měsíčně? Bože vy jste naivní 😅

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Roman

Na titul se.re pes, všechny zajímají tvé dovednosti a pokud ne a chtějí jen papír a platí špatně, rychle pryč, protože jsou to břídilové.

Příklad:
Na programátora nepotřebuješ papír a dají ti klidně přes 200, ale musíš to umět. Hodně nabídek je pořád neobsazených, proč není zájem? Je to málo, nebo je to nepoctivá práce, jak už tady psal nějaký dement?

Příklad znamená že nepředpokládám, že všichni budou programátoři, ale uvádím jednu z možností, další už si hledej sám.

Jsem realista a vidím kolem sebe čeho lze dosáhnout prací! A taky vidím jak dopadají lenoši.