Česnek si zásadně pěstuju doma v bytě. Nesrovnatelně lepší než ten z obchodu, a navíc nestačím sklízet

Česnek je oblíbenou kořenovou zeleninou, kterou mnoho lidí používá v kuchyni. Často ho zakoupíme v obchodě, ale pro ty, kteří si chtějí vychutnat skutečně čerstvý a chutný česnek, je ideální řešení pěstovat si ho doma. V tomto článku se podíváme na několik důvodů, proč je domácí česnek lepší než ten z obchodu.

Česnek z obchodu nemusí být čerstvý

V první řadě, česnek z obchodu je často starý a suchý. Po delší době skladování totiž ztrácí na své kvalitě a chuťových vlastnostech. Pokud si česnek pěstujeme doma, můžeme si být jisti, že je vždy čerstvý a chutný. Navíc je to i ekonomická volba, protože nemusíme utrácet peníze za česnek, který nevypadá nejčerstvěji.

Snadná sklizeň

Zadruhé, domácí česnek má větší úrodu a je mnohem snazší ho sklízet. Pokud máte dostatek místa na parapetu nebo balkóně, můžete si pěstovat větší množství česneku a sklízet ho po částech. To znamená, že máte vždy čerstvý a chutný česnek po ruce, aniž byste museli běhat do obchodu. Navíc si můžete být jisti, že váš česnek není ošetřen chemikáliemi a pesticidy.

Jak na pěstování doma?

Domácí pěstování česneku je velmi jednoduché a vyžaduje minimální náklady na vybavení. Pokud máte vhodnou nádobu a zeminu, můžete začít hned. Pro pěstování česneku se nejčastěji používají plastové nádoby, které mají drenážní otvory na dně. Je důležité mít nádobu dostatečně hlubokou, aby kořeny měly dostatek prostoru pro růst. Při přípravě zeminy je nejlepší použít směs písčité a hlinité půdy v poměru 3:1, do které pak česnek zasadíte.

Foto: Shutterstock

Česnek sázejte průběžně

Připravte si český česnek a zbavte ho vrchní slupky. Od každého stroužku odřízněte špičky a vložte celou palici do nádoby s vodou, kterou necháte ponořenou jen spodní část. PET lahve jsou pro klíčení ideální. Za týden začnou česnekové stroužky klíčit a objevovat se kořínky a zelené výhonky. Poté česnek přesadíte jednotlivě do zeminy, větší nádoby vyžadují rozestupy mezi stroužky alespoň 10 cm. Sázku umístěte na slunné místo a pravidelně zalévejte. Doma pěstovaný česnek vyžaduje 6 až 9 měsíců, abyste dosáhli plné úrody, takže doporučujeme průběžné sázení, aby byla úroda dostupná po celý rok.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments