Česneku budete mít po celý rok kvanta. Pěstujte si ho doma

Také nejste spokojení s kvalitu česneku běžně prodávaného v našich obchodech? Máme pro vás jednoduchou radu: vypěstujte si vlastní! Je to velmi jednoduché a v dnešním článku vám přineseme pár tipů, jak na to.

Proč pěstovat česnek

Protože domácí je zkrátka nejlepší – máte jistotu, že jste k jeho pěstování nepoužívali žádné chemické prostředky, a v domácích podmínkách jste často schopní dosáhnout vyšších kvalit než jaké má česnek běžně dostupný v obchodech.

Česnek je navíc velmi zdravou potravinou – především díky jeho antibakteriálním a antivirovým účinkům. Vzhledem k tomu, že má schopnost stimulovat imunitní systém, se doporučuje zvýšit jeho konzumaci například v období podzimních viróz nebo při začátku nachlazení.

Na zahradě i na balkoně

Česnek je dost nenáročnou rostlinou, takže ho dokáže vypěstovat takřka každý a takřka kdekoli. Třeba i na balkoně nebo v truhlíku na okně.

Pro začátek si sežeňte kvalitní česnek – ideální je samozřejmě ten sadbový. Vyberte takové kusy, které jsou celistvé, dobře narostlé a nemají na sobě žádné známky poškození nebo plísně. Paličku česneku oloupejte a vložte ji do lahve s vodou tak, aby byla dolní polovina česneku ponořená.

Asi po dvou týdnech uvidíte nové kořínky a začne rašit i nať. Ještě počkejte, až kořeny zesílí a pak je můžete přesadit.

Foto: Shutterstock

Sázení česneku

Česnek rozdělte na stroužky a ty zasázejte – rozestupy mezi jednotlivými kousky by měly být nejméně 10 centimetrů. K sázení můžete použít běžný substrát, česnek nepotřebuje nic speciálního, ale prospěje mu, pokud hlínu smícháte s trochou písku. Někde se možná dočtete, že česnek by se neměl zalévat, ale přece jen občas trochu vody potřebuje – jako snad každá rostlina. Rozhodně to se zálivkou ale nepřehánějte, ať vám nezačne plesnivět.

Svůj vlastní domácí česnek budete moct sklidit zhruba za půl roku po výsadbě. Proceduru můžete opakovat po celý rok a mít tak vždy dostatek domácího česneku po ruce.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments