ČEZ lidem náhle pořádně snížil zálohy na elektřinu a plyn. Dosáhnout na to může každý, konec drahoty

Pro řadu domácností sužovaných vysokými cenami elektřiny a plynu konečně přichází dlouho očekávaná úleva. A to ještě dříve, než se předpokládalo. Společnost ČEZ řadě svých zákazníků od listopadu snížila zálohy na energie.

Co je potřeba udělat

Důvodem je především zastropování cen. To však má platit až od ledna příštího roku. Energetický gigant však vyšel zákazníkům vstříc a zálohy snižuje už teď. Jednoduše vydělí předpokládanou zastropovanou spotřebu počtem měsíců a aplikuje ji i na dva měsíce, které zbývají do konce roku. Na vyúčtování reálně neušetříte nic, ale je příjemné, že nebudete muset platit tak vysoké zálohy už teď.

Společnost ČEZ uvádí, že není třeba nic dělat. Všichni, koho se zastropování cen týká a komu budou zálohy sníženy, dostane jejich nový rozpis emailem nebo poštou, aby věděl, kolik má nově platit.

Snížení záloh se pochopitelně dotkne pouze těch, kdo už spadli do tarifů a ceníků s velmi vysokými cenami elektřiny a plynu, které přesahují státem stanovený strop. Ten činí 6 korun včetně DPH za jednu kilowatthodinu elektřiny a 3 koruny za jednu kilowatthodinu plynu.

Foto: Shutterstock

Kdo má nárok

Zastropované ceny přitom platí pro domácnosti, malé a střední firmy, stejně jako státní instituce. Odborníci tento krok kritizovali především za to, že neobsahuje žádnou motivaci k úsporám. Za snížené ceny totiž může každý čerpat, kolik plynu a elektřinu chce, a to bez jakéhokoliv omezení.

Snížení záloh od listopadu dosud oznámil pouze ČEZ, ale je možné, že se podobně zachovají také další dodavatelé energií, zejména potom ti velcí, v jejichž zájmu je, aby se lidé nedostávali do problémů s placením.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Radomír
4 měsíců

To jsou miláčci , okradou Vás , ale ještě píšou jak pomáhají ! 😂

Vlapu
Vlapu
4 měsíců

Je to placeno státem.Stát jsou daně.Daně jsme my.Tudíš si to dáváme sami sobě.Smrt FTO.