Pomocí samoodečtu si můžete snížit zálohy na energie

Jen málokteré téma je v současné době větší, než jsou platby záloh za elektřinu a plyn. Ty postupně narostly do neuvěřitelných výšin, které si většina lidí vůbec nedokázala představit, že někdy bude muset platit. Jak ale postupně končí fixace, dostává se do tohoto modelu stále větší množství Čechů.

Často se na to zapomíná

Další velká vlna zvyšování záloh přišla na začátku tohoto roku a internet pak zaplavily dotazy lidí, jak si alespoň trochu pomoci. Přeci jen, v tomto případě je každá koruna dobrá. Dodavatelé energií, například společnost ČEZ, potom skutečně určitou radu vydali.

Zálohy jsou totiž jedna věc a skutečná spotřeba potom druhá. Stává se přitom poměrně pravidelně, že zálohy jsou vyměřeny trochu výše, než jaká je potom reálná spotřeba, což obvykle končí určitým přeplatkem na konci roku. V době, kdy jsou platby relativně nízké, to nepředstavuje větší problém, ovšem ve chvíli, kdy máte každý měsíc na zálohách platit třeba 20 tisíc korun, není od věci si trochu ulevit.

Toho přitom můžete docílit tak, že budete provádět samoodečty z plynoměru či elektroměru a na jejich základě pak požádáte o snížení záloh. Dodavatelé energií přitom deklarují, že těmto žádostem obvykle vyhoví, pokud jsou odůvodněné.

Foto: Shutterstock

Neplaťte zbytečně moc

Samoodečty jsou obecně velmi užitečnou záležitostí, kterou české domácnosti dosud příliš nevyužívaly. Pakliže je provedete každý měsíc, budete mít navíc sami skvělý přehled o tom, kolik plynu a elektřiny spotřebujete, a to v různých obdobích roku.

Klíčové je potom provádění samoodečtů tehdy, když se například v průběhu zúčtovacího období mění tarif, respektive ceny. Energetické společnosti vám totiž nepošlou vyúčtování za staré ceny, ale jednoduše provedou odhad spotřeby za starou cenu, kterou potom zanesou do výsledného vyúčtování. Zbytek už pak bude za cenu novou, vyšší.

Pokud ale provedete samoodečet, zajistíte si tak, že bude energie za starou výhodnější cenu spočtena skutečně správně. Takto se dají ušetřit slušné peníze, protože nemusíme dodávat, že odhady většinou vycházejí tak, že větší část spotřeby spadne do vyšších cen.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Michal
Michal
11 dní

… mám od nich (ČEZ) aplikaci, kde si zálohu nastavím dle sebe 👍 😁