Chodit nebo běhat? Odhalte, co je lepší pro vaše zdraví

maraton

Chodit nebo běhat? Toť otázka! Velmi často se říká, že pořád lepší alespoň nějaký pohyb, nežli vůbec žádný – a s tím musíme souhlasit. Rozhodnutí, jestli chodit nebo běhat, záleží jen na vás.

Pohyb je pro nás velmi důležitý

Pravidelný pohyb je nesmírně důležitý úplně pro každého z nás. Ve svém vlastním zájmu bychom se měli hýbat, ať už se rozhodneme chodit nebo běhat. Podle studií je prokázáno, že pouhých 30 minut pohybu denně pozitivně ovlivňuje celkové zdraví a zároveň snižuje riziko vzniku celé řady onemocnění a zdravotních obtíží.

Chodit nebo běhat: co je lepší?!

Pro kardiovaskulární zdraví je důležitý a významný především aerobní pohyb, kam můžeme zařadit chůzi i běh. Nabízí se otázka, co je lepší: chodit nebo běhat? Obě aktivity mají svá pro a proti!

Chůze

Chůze je pro člověka naprosto přirozeným druhem pohybu. Je ideální především pro začátečníky, kteří se až doposud žádné aktivitě nevěnovali a potřebují na něčem tzv. odstartovat. Zároveň je chůze vhodná i pro lidi s různými zdravotními omezeními – zde můžeme zmínit například lidi s nadváhou, pro které je chůze daleko šetrnější ke kloubům nežli běhání.

Běh

Určitě tušíte, že při běhání spálíte daleko více kalorií, což je vcelku logické, když se při běhání mnohem více nadřete. Na stranu druhou je zde jedno “ale”, které spočívá ve skutečnosti, že běhání zatěžuje svaly a klouby – proto běhání není vhodné pro lidi s nadváhou, jak již bylo řečeno výše. Stejně tak se běh nedoporučuje lidem se slabším srdcem.

Co si tedy vybrat?

Možná ani teď nemáte tak úplně jasno a ještě jste se nerozhodli, pro jakou aktivitu se nadchnete. Pakliže s pohybem začínáte, zkuste nejdříve chůzi. Postupně zvyšujte tempo, až budete bez zadýchávání se zvládat rychlejší krok, můžete se přesunout k pomalejšímu běhu – ze začátku tedy spíše k poklusu, ze kterého se postupně dostanete do rychlejšího tempa.

Ideální také je běh a chůzi střídat, což pomůže především začátečníkům. Říká se tomu indiánský běh.

Autor: Nikol Bláhová

Jsem milující maminka malé princezny a zároveň kreativní duše, která ráda skrze své články předává čtenářům nové a zajímavé informace. Vystudovala jsem IT, ale má životní cesta se měla ubírat směrem psaní. Mým snem je napsat knihu - a nejen jednu. Zdraví má každý z nás jen jedno, proto bychom o sebe měli pečovat s láskou, budu ráda, když se díky mým článkům dozvíte něco užitečného.