V Chorvatsku po přijetí eura stouply ceny. Místním se to nelíbí

Byla to velká sláva, když s novým rokem přijalo Chorvatasko euro a stalo se tak ještě pevněji součástí evropského společenství. V souvislosti s tím se i v České republice opět začalo diskutovat o tom, zda by pro nás změna měny nebyla tou správnou volbou.

Obrovské množství stížností

Ovšem radost v Chorvatsku trvala doslova jen pár hodin. A to do chvíle, než tamní obyvatelé vyrazili do obchodů a restaurací, kde na ně čekaly nové ceny. Jak informuje chorvatský portál Index, lidé si okamžitě začali stěžovat na internetu a sociálních sítích. Své názory ventilují také v médiích. Nadšení je pryč, přišlo rozčarování z toho, jak obchodníci zvedli ceny.

Na vině podle všeho není společná evropská měna, nýbrž obchodníci, kteří se pokusili využít situace a své zboží či služby přecenili způsobem, který je výhodný pro ně, ale velmi nevýhodný pro zákazníky. Lidé si stěžují například na cenu kávy, kde mají jednoduché a okamžité porovnání.

Situace je podle všeho skutečně vážná, protože i chorvatský ministr hospodářství už maloobchodníkům pohrozil. Pokud se prý nevzpamatují, přijdou náležitá opatření. Dokonce použil slova o tom, že se snaží zákazní oklamat. Podle něj může stát přistoupit dokonce k zavedení cenových stropů, což by v maloobchodu bylo bezprecedentní opatření, které většinou nekončí dobře.

Foto: Shutterstock

Špatné zprávy pro Čechy

Jak to tak vypadá, Chorvati na přechodu k euru v krátkodobém horizontu příliš nevydělají. Vše se jim zdraží a už tak náročný život bude ještě obtížnějším. Na co těšit se mají také čeští turisté, kteří v létě masivně vyrážejí k Jadranu.

Už v loňském roce si přitom stěžovali na značně zvýšené ceny. Letos je tak čeká další velmi nepříjemné překvapení. Mnozí už možná budou raději volit jinou destinaci, protože Chorvatsko se stává nedostupným.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments