Choulostivá věc na toaletě, která se děje mnoha lidem. Ti však o nepříjemnosti po velké potřebě většinou raději mlčí

Chvíle, které se odehrávají za zavřenými dveřmi toalety, jsou pro většinu lidí velkým tabu. Konverzace o nich je pro mnohé velmi nepříjemná a trapná. V důsledku toho ale dochází k mnohým podceněním zdravotních problémů.

O co méně se o potřebě vykonávané na toaletě mluví, o to více lidi ve skutečnosti zajímá. Stačí se podívat do seznamu nejhledanějších frází, kde zjistíte, že lidé mají potřebu vyhledávat si informace, o kterých se bojí mluvit i s lékaři.

Reflex způsobí únavu

Pravdou je, že existuje jeden rozšířený problém, který mnozí zažívají po vykonání velké potřeby. Lidé se potom zkrátka cítí unavení a netuší, proč se tomu tak děje.

Jde o jednu z nejčastějších otázek, které se týkají vyprazdňování. Lidé se domnívají, že se jim děje něco zvláštního a přitom mnoha dalším se děje úplně to samé. Po vykonání velké potřeby jim jakoby poklesne energie, a to mnohdy až k nule. Jak je to možné? Vysvětlení má zdravotní důvod. Podle lékaře Sameera Islama za to může takzvaný vazovagální reflex.

Kdykoliv použijete toaletu, stlačíte břišní svaly tak pevně, abyste vytlačili stolici,” vysvětluje doktor Sameer Islam. “Toto stlačení břišních svalů způsobí stáhnutí vašeho vagusového nervu.

Jak si pomoci

Jde o nerv, který pomáhá kontrolovat relaxaci, takže jeho stlačení může snížit váš srdeční rytmus a způsobit pokles krevního tlaku. Ve výsledku pak do mozku proudí méně krve. U většiny lidí se to projeví jen únavou, ale můžete pozorovat i krátkodobé závratě.

Podle odborníka se jedná o velmi častý problém, kterého se nemusíte obávat. Přesto však existují způsoby, jak únavu po stolici potlačit.

Jednou z nejúčinnějších věcí, kterou můžete udělat, je to, že nebudete tlačit tak často, jak jste zvyklí,” říká doktor. “Nebo se zhluboka nadechněte a nechte proudit krev zpět do své hlavy.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments