Co my chudáci s výplatou 30 tisíc, ptají se lidé. Peníze už jim nestačí ani na jídlo. Chtějí se bouřit

Situace už je skutečně vážná a lidé mají stále hlouběji do kapsy. Je to celé vlastně zvláštní. Ve skutečnosti v té kapse mají mnozí více než kdy měli, ale pouze pokud jde o čísla napsaná na bankovkách. To, co si za ně koupí, už je věc druhá a úplně odlišná. Rychlé zdražování naopak způsobuje, že se lidé začínají mít hůře než před několika lety. Jednoduše si toho totiž mohou koupit méně.

Když už ani dobrý plat nestačí

Spousta lidí slavila, když od loňského roku došlo ke zrušení superhrubé mzdy a zachování daňové zátěže. Ve výsledku to znamenalo, že si polepšili všichni zaměstnanci o poměrně slušnou částku. Tohoto vítaného bonusu si ale neužívali příliš dlouho. Stalo se přesně to, co ekonomové předpokládali. Tedy, že více peněz v oběhu navýší ceny a nula od nuly pojde.

Ve skutečnosti to je ale mnohem horší, protože se přidalo několik externích šoků, které celou situaci ještě více podtrhly. Když jsme tak v minulých dnech a týdnech vydávali sérii článků o zdražování, ozývali se nám na to lidé s jejich vlastními příběhy, jak na tom doopravdy jsou.

Jako červená nit se jimi táhne stížnost, že je pro ně stále obtížnější vyjít s jejich výplatou, která jim přitom ještě před pár měsíci stačila. “Nikdy jsem se neměla za chudáka. Vydělávám 30 tisíc čistého a vždycky jsem s tím v pohodě vyšla. Manžel má podobnou částku a nebyl tak pro nás problém uživit celou rodinu. Stačilo ale pár měsíců, zvýšení záloh na elektřinu a plyn a teď ty hrozné ceny potravin. Už si jako chudáci připadáme. A prý bude ještě hůř,” uvedla paní Helena z Ústí nad Labem.

Foto: Shutterstock

Kdysi silná střední třída

Pokud vezmeme paní Helenu, můžeme vycházet z toho, že to byla právě ona a její rodina, co jsme si ještě donedávna mohli představovat jako českou střední třídu. Na tu mohla být Česká republika hrdá, protože byla jednou z nejsilnějších v celé Evropě. Ačkoliv se to nezdá, jen málo lidí zde žilo v chudobě a v porovnání s jinými zeměmi tu nebylo ani tak velké množství boháčů. Dá se říct, že země stála právě na střední třídě.

Tento standard se však právě teď otřásá v základech. Lidé ze střední třídy se rychle řítí do chudoby, kdy si nemohou dovolit to, na co byli zvyklí. Ačkoliv statistiky to podchytí až za čas, tento trend již započal.

Zaznívají také hlasy o tom, že pokud to takto půjde dál, nezbude lidem nic jiného než vyjít do ulic.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
120 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Mini
Mini
1 rok

Je mi z toho zle, 30tisic ? Co lidi co mají na měsíc jen 14000? O těch se nepíše? Škoda vůbec číst nějaké články na tom Internetu.

Zbynek
Zbynek
1 rok

Ja kdyz vse zaplatim mam 3000 na jidlo. A kde mam na osatceni

Zbynek
Zbynek
1 rok

No a co mam rikat ja 24000. Co bich za to dal mit 30000

Marketa
Marketa
1 rok

Vyjít do ulic to pomůže? To jsou kecy, když není kde brát nic se nezmění, víno lít do přípravy jídla, olivový olej, jakoby obyčejný byl k ničemu. Za totáče byl jeden olej a víno jen o oslavách, bude se šetřit. Jen boháči si budou užívat stejně. Nůžky se ještě víc rozevřou, děti nemusí mít každý svůj mobil a značkově oblečení z kterého vyrostou, Až moc jsme rozmazlení a dnešní generace je zvyklá na přepych,

Nikolová Milada
Nikolová Milada
1 rok

Ty vole já mám 15000 a s výplatou 30 000 chudáci, joooo, tak to teda bych se chtěla zeptat, jak by si ,, užili”s mojí výplatou🤔a ještě důležitější otázka-kde bych vzala tu výplatu???

Mária 30 000 ??? 20 000 ???
Mária 30 000 ??? 20 000 ???
1 rok

Kde bych je vzala ???

Andrea
Andrea
1 rok

A co mi kteří nemáme ani 20 000 hrubé ho.

Rami
Rami
1 rok

Novodobý komunizmus človek si nemôže nič napísať len sa musí všetko schvalovať a to človek nemusí byť vulgárný stačia argumenty.

Rami
Rami
1 rok

Ja to vidím takto nech vláda si zmrazí na na rok plat a nech to rozdelia medzi všetkých pracujúcich. Lebo Fiala je Ukrajinský premier.