Co provede mikrovlnná trouba s mozkem? Pravda konečně vyšla na povrch

Možná tomu nevěříte, ale určitě už jste o tom slyšeli a třeba i nad tím přemýšleli. Je možné, že jsou jídla ohřívaná v mikrovlnné troubě karcinogenní? Mohou nás ohrožovat na zdraví a životě? Odpověď je jasná, pojďme se na ni podívat.

Mikrovlnnou troubu používejte správně

Když si domů přivezete novou mikrovlnku, platí, že byste si měli pořádně prostudovat návod na její použití. Jednak budete mít jistotu, že ji používáte správně, jednak tím prodloužíte její životnost a nebudete muset utrácet za opravy či její výměnu.

Mikrovlnka nezpůsobuje rakovinu

Jídlo ohřáté v mikrovlnné troubě rozhodně nezpůsobuje rakovinu, což je vědecky podložené. Opak tvrdí hoaxy, které mají za cíl lidi vyděsit a donutit je uvěřit dalším dezinformacím.

Nemusíte se bát v mikrovlnce ani ohřívat, ani rozmrazovat. Někdo v ní dokonce i peče, i taková příprava je bezpečná.

Nemusíte mít obavy ani z toho, že by mikrovlnná trouba vyzařovala radiaci do okolí, je to nesmysl. Vlny zůstávají uvězněné uvnitř spotřebiče, kde plní svou funkci, a nepronikají ven, neboť by hrozilo, že rozpálí i své okolí.

Ztrácí jídlo vitamíny a živiny?

Přípravou v mikrovlnné troubě jídlo opravdu může ztrácet živiny, to se ale týká jakékoli tepelné úpravy. To znamená, že pokud pokrm ohřejete třeba nad vodní lázní nebo ho připravíte na pánvi, zřejmě přijde o stejné množství vitamínů a živin, jako když ho připravíte v mikrovlnné troubě.

Nezapomínejte troubu pravidelně čistit a větrat

Mnohem větší zdravotní problémy než působení mikrovln vám může způsobit, pokud se o ni nebudete řádně starat. Po každém použití byste měli troubu nechat chvíli pootevřenou, aby se do ní dostal čerstvý vzduch, a také ji alespoň lehce vytřít – často se totiž stává, že jídlo prská a jeho zbytky mohou zůstávat nalepené na stěnách či stropě, kde se budou postupně kazit.

Jídlo také ohřívejte v nádobí vhodném do mikrovlnné trouby – aby se nepoškodilo nebo nerozpálilo natolik, že se jím popálíte.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments