Co se děje v těle, když vznikne nebezpečná krevní sraženina

Krevní sraženiny jsou jedním z největších strašáků. Mohou se totiž volně pohybovat po těle, následně ucpou některou z tepen, a do místa pak nemůže volně proudit krev. Zatímco v některých případech tato skutečnost jen omezuje pohyblivost, jindy může dojít až ke smrti, například když se sraženina dostane do mozku nebo do srdce.

Sraženiny ohrožují mnoho orgánů

Nejčastěji se tento problém objevuje u lidí, kteří mají nezdravý životní styl. Trpí například dlouhodobě obezitou, mají sedavé zaměstnání, kouří nebo se stresují. V mnohých případech je na vině ale také pouhá genetika, kterou nelze příliš ovlivnit a dále například užívání hormonální antikoncepce. Vždy proto před jejím užíváním nechte lékaře, aby u vás provedl patřičná vyšetření a zjistil, zdali nemáte předpoklady ke krevním sraženinám.

Jak se trombóza projevuje

O krevní sraženině nemusíte dlouhodobě vědět. Problém ovšem nastává, jakmile ucpou některou z žil nebo tepen. V místě se pak nejprve vytvoří otok a dojde k zarudnutí. Dále si pacienti stěžují na zmodrání místa a svědění, které dlouhodobě neustává. Pokud jste se do místa neuhodili a máte podezření na krevní sraženinu, na nic nečekejte a navštivte lékaře. Pokud je situace vážnější, například již končetinou nemůžete hýbat, volejte si rovnou sanitku.

Foto: Shutterstock

Když jsou problémy vážné

Když se krevní sraženina projeví v některém z rizikových míst, jsou příznaky mnohem vážnější. Především jde například o plíce, kde je rázem mnohonásobně zhoršená schopnost dýchání a pacient cítí velké bolesti. Stejná situace se týká také usazení sraženiny v mozku nebo srdci. Hřejivý pocit a svírání na hrudi si žádá okamžité řešení. Hlavní je zachovat klid, sundat si pevné kusy oblečení, které omezují váš komfort a okamžitě volat záchrannou službu. Snažte se pomalu a hluboce dýchat, sednout si na klidné místo a do příjezdu nevykonávat žádné prudké a náročné pohyby.  

Foto: Shutterstock, zdroj: Mayo Clinic

Autor: Tereza Málková

Zdravý životní styl a objevování nových receptů je něco, co ji vždy naplňovalo, a proto se zde s vámi dělí o své poznatky.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments