Covid-19 o sobě dává vědět zvláštním příznakem, který lékaři vídají stále častěji. Objeví se v ústech

Renomovaný lékař zveřejnil na internetu fotografii, která upozorňuje na jeden z méně známých příznaků koronavirové infekce. Odborníci se s ním setkávají stále častěji, což je dáno tím, že se celosvětově infikuje více a více lidí. Tudíž i tento příznak se objevuje ve větší míře než dříve. Pro zjednodušení se mu přezdívá “covidový jazyk”.

Nepříjemné příznaky v ústech

Epidemiolog Tim Spector z Kings College London uvedl, že covidoví pacienti se projevují mimo jiné vředy v ústech “Každý pátý člověk vykazuje méně známé příznaky, které se nedostanou na oficiální seznam. Jde například o kožní vyrážky a roste také počet covidových jazyků a podivných vředů v ústech,” uvedl Spector na Twitteru.

K této věci se vyjádřil také Gabriel Scally, který pracuje jako prezident epidemiologického oddělení na Royal Society of Medicine. “Už nějaký čas se v souvislosti s Covid-19 objevují příznaky v ústech. Je to velmi problematický virus, který působí na širokou škálu tělesných systémů,” řekl Scally.

Jazyk často odráží zdravotní stav

Nejde přitom o kdovíjak překvapivý jev. Je totiž známo, že na jazyku se mnohé choroby projevují jako první, a to různými způsoby, ať už je to změna barvy, opuchnutí či odlišná textura sliznice. Některé nemoci ovlivňující imunitní systém mají vliv také na jazyk, například herpes virus.

Lékařský název pro akutní opuchnutí jazyka, které se vyskytuje jako součást syndromu, je glositida. Může zahrnovat změnu zabarvení a v těchto případech můžeme mluvit o jahodovém nebo malinovém jazyku,” říká Tim Spector.

Jak se ukazuje, koronavirus napadá skutečně širokou škálu orgánů v těle. Kromě celkových komplikací byly popsány také jeho projevy na kůži, zejména potom na rukách a nohách. Ušetřen tedy nezůstal ani jazyk.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Stálý redaktor magazínu AAzdravi.cz. Celý život se zajímá o zdravý životní styl, jehož efekt na spokojený život ho nepřestává fascinovat.