Dagmar Havlová doslova namíchla Čechy. Změnila si najednou jméno. Proč nám to dělá?

Někteří lidé už musí mít opravdu pěkný guláš v tom, jak se vlastně bývalá první dáma jmenuje. Nejprve to byla Dagmar Veškrnová, potom Dagmar Havlová a teď je tomu zase jinak. Mnozí se přitom ptají, jaký může mít někdo vlastně důvod, aby se zbavil tak slavného jména, jaké donedávna nosila.

Už toho lituje

Přesto k tomu ale došlo. Dagmar Havlová svůj krok přitom odůvodňovala v odvysílaném dokumentu poněkud krkolomně. Prý to už byl samotný Václav Havel, který jí radil, aby se pojmenovala tak, že ponese obě svá jména, tedy po otci i manželovi, a to buď Havlová-Veškrnová nebo Veškrnová-Havlová.

Pochopitelně by se něco takového neřešilo, kdyby nešlo zároveň o velmi známou herečku, která byla obsazena do bezpočtu slavných rolí. Ovšem Dagmar se svého času rozhodla plně oddat manželovi a zřejmě jí také přišlo patřičné, aby v roli první dámy udělala jednoznačný krok, nikoliv nějaký, který by bylo možné vnímat různými způsoby.

Tento její názor se však postupem času změnil. Teď přiznává, že svého někdejšího rozhodnutí lituje. Působí to však trochu alibisticky, protože jí to nevadila, dokud ve své nové roli byla někdo. Jakmile to však pominulo, chce se vrátit ke své slávě. Změnu odůvodňuje tím, že pod svým starým jménem přeci jen natočila spoustu krásných rolí. Zároveň se odvolává na svého tatínka, který na ni byl pyšný, a tak ji mrzí, že nenosí také jeho jméno.

Foto: Česká televize

Je v tom docela guláš

Pro někoho jde možná o zdánlivě malicherné problémy, avšak Dagmar Havlovou daná záležitost zjevně velmi trápí. Změnu jména hodně prožívala, a to i po psychické stránce, takže není divu, že se rozhodla k rázné akci.

Sama v sobě cítí, že už není paní Havlovou, nýbrž Dášou Veškrnovou. Zároveň se však svého staronového jména nechtěla vzdávat zcela, a tak zvolila zlatou střední cestu, a sice, že bude nosit jména obě. Dnes tedy oficiálně používá Dagmar Havlová-Veškrnová. Pravdou ale je, že většina lidí už v tom má takový zmatek, že sice herečku spolehlivě poznají pod kterýmkoliv jménem, ale stejně nebudou vědět, jak se zrovna aktuálně jmenuje.

Foto: Česká televize

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments