Darováním krve pomůžete i sobě. Působí proti rakovině i obezitě

Když se řekne darování krve, většina lidí si představí dobrý skutek. Většina z nás si totiž myslí, že darováním krve pomáháme jen těm, kterým bude v případě potřeby naše krev nabídnuta. Napadlo vás ale někdy, že darování krve pomáhá nejen jiným, ale i tomu, co krev daruje?

Krev: nejcennější tekutina!

O krvi můžeme s klidným svědomím říci, že je to nejcennější tekutina vůbec. Nelze ji ničím nahradit a pro náš život má nesmírný význam. Podle statistik potřebuje každý člověk během svého života cca 5x krevní transfúzi, přičemž jedním odběrem krve na transfúzním oddělení můžete zachránit až 4 lidské životy. A to rozhodně není málo!

Darování krve prospívá i tomu, co ji daruje!

Možná i vy zastáváte názor, že darováním krve pomáháte jen těm, kterým je poté krev nabídnuta. Ve skutečnosti má ale darování krve pozitivní vliv i na toho, kdo ji daruje. Zajímá vás, jak vám může darování této nejcennější tekutiny prospět?

Dlouhověkost

Studie zveřejněná v časopise Health Psychology potvrdila, že se dárci krve dožívají vyššího věku.

Lepší průtok krve

Budete-li chodit darovat krev pravidelně, zlepšíte tak průtok krve cévami. Díky tomu snížíte šance na vznik arteriálního zablokování.

Spalování kalorií

Věděli jste, že má darování krve pozitivní vliv i na redukci hmotnosti? Během jednoho darování totiž můžete spálit až 600 kalorií, což potvrdili vědci z Univerzity v San Diegu.

Prevence rakoviny

Během darování dojde ke snížení hladiny železa v těle, což mimo jiné může zafungovat jako prevence proti vzniku rakoviny. Je totiž známo, že železo se pojí k volným radikálům, které se zase pojí se zvýšeným rizikem vzniku rakoviny.

Autor: Nikol Bláhová

Jsem milující maminka malé princezny a zároveň kreativní duše, která ráda skrze své články předává čtenářům nové a zajímavé informace. Vystudovala jsem IT, ale má životní cesta se měla ubírat směrem psaní. Mým snem je napsat knihu - a nejen jednu. Zdraví má každý z nás jen jedno, proto bychom o sebe měli pečovat s láskou, budu ráda, když se díky mým článkům dozvíte něco užitečného.