Demence přichází pomalu a plíživě, a to i v mladším věku. Většina lidí první příznaky stále přehlíží a problém dále prohlubuje

Mozek v těle funguje jako řídící orgán pro nervovou soustavu. Proto je třeba o něj celý život pečovat s pomocí vhodného životního stylu. V průběhu času se ale může stát, že si všimnete problémů s pamětí, bude pro vás mnohem složitější se správně vyjádřit, nebudete schopni řešit i jednoduché úkoly a vaše osobnost se kompletně změní. Zmíněné příznaky s sebou nese demence. Poznejte ji včas a účinně proti ní zakročte.

Vytrácející se představivost

Jako děti jsme běhaly venku, plácaly se dlaní do úst a hrály si na indiány. Díky dětské fantazii a představivosti jsme dokázaly uvěřit, že koště, se kterým po dvoře pobíháme, je zdivočelý kůň a klacek v ruce zase ostrý oštěp. Dětská představivost se ale časem vytrácí a přelévá se jinam. V dospělosti abstraktní myšlení využíváme jak práci, tak v běžném životě, když si vybavujeme různé scénáře.

Jakmile začnete pozorovat, že se vám tato schopnost vytrácí, mějte se na pozoru. Demence vždy přichází pomalu a využívá své nenápadnosti. Lépe proto uděláte, když budete svůj mozek aktivně trénovat, namáhat, ale dopřejete mu i pravidelný odpočinek v podobě meditace.

Nevím, kam jdu a co dělám

Udržení pozornosti je pro člověka zásadní. Pokud se vám stává, že otevřete lednici a vlastně už nevíte, co jste chtěli hledat nebo strávíte hodinu hledáním náušnic, které máte na uších, nemusí to nutně znamenat, že máte demenci.

Spíše se zaměřte na to, zdali ve vašem životě nejsou chvíle, kdy někam cíleně jedete a po cestě si uvědomíte, že máte jakési „okno“. Čas a prostor byste měli mít plně pod kontrolou. Vždy musíte vědět, kam jdete a proč. Jakmile zpozorujete výpadky, může to být problém.

Neumíte předat svou myšlenku

Když je mozek ve formě, zvládne spoustu složitých úkonů za velmi krátký čas. Vyhodnotí informace, která vám někdo předává, promyslí odpověď, a poté pomocí řeči zareaguje. U člověka s demencí takový proces vypadá jinak. Informace zvenčí k němu taktéž doputuje, ale její zpracování, vyhodnocení a odpověď jsou už větším oříškem. Pacient mnohdy nemůže najít správná slova a nedokáže se vyjádřit.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Málková

Zdravý životní styl a objevování nových receptů je něco, co ji vždy naplňovalo, a proto se zde s vámi dělí o své poznatky.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments