Fáze Alzheimerovy choroby. Začíná legračně, končí dramaticky

Alzheimerova choroba není nic příjemného jak pro samotného pacienta, tak pro lidi, kteří žijí v jeho blízkosti. Mít poblíž někoho, kdo trpí tímto zákeřným onemocněním, totiž není žádný med. Nemoc se postupně vyvíjí, zhoršuje a jak postupují jednotlivé fáze, stává se z daného člověka někdo úplně jiný.

Alzheimerova choroba a její fáze

Ať už máte či nemáte ve svém okolí člověka, který trpí Alzheimerovou chorobou, určitě nebude na škodu vědět, jak se tato nemoc postupem času vyvíjí a mění. Poznejte tedy společně s námi její fáze.

Fáze číslo jedna: nikdo nic nepozná

Alzheimerova choroba je v první fázi nerozpoznatelná pouhým okem, člověk se totiž chová úplně normálně a nikdo by do něho neřekl, že je nějakým způsobem nemocný.

Fáze číslo dva: přichází drobné změny

Ve druhé fázi mohou přijít drobné změny, jako například neschopnost vzpomenout si na nějaké slovíčko, případně muže člověk trpící touto nemocí ukládat věci na místa, kam nepatří – kupříkladu ovladač do lednice, oblečení do botníku a podobně.

Fáze číslo tři: okolí si všímá

Třetí fáze Alzheimerovy choroby už začíná být viditelná lidmi v okolí pacienta, který se několikrát dokola ptá na jednu a tutéž otázku, nebo zapomíná, co právě řekl či přečetl. Začíná mít problémy s plánováním, nemůže si vzpomenout na jména.

Fáze číslo čtyři: už je to vidět

Dospěje-li nemoc do čtvrtí fáze, je už jasné, že se něco děje a něco není úplně v pořádku. V této fázi se začínají objevovat problémy s mentální aktivitou, což znamená, že pacient zapomíná fakta sám o sobě, neorientuje se ve dnech či měsících.

Fáze číslo pět: nemoc graduje

V páté fázi Alzheimerovy choroby může nemocný člověk zapomenout, kde bydlí nebo dokonce kde se zrovna nachází. Není překvapujícím jevem, že si neporadí s výběrem oblečení, že neví, kolik je hodin. Stále častěji opakuje stejné otázky pořád dokola, ale ne proto, aby dostal vždy jednu a tutéž odpověď, ale spíše proto, aby se ujistil o přítomnosti blízkého člověka.

Fáze číslo šest: finále

Poslední fází této nemoci je v pořadí šestá, kdy dochází k silnému zhoršení stavu jedince, který například není schopný vzpomenout si na jméno, byť své blízké pozná podle obličeje. Často se v této fázi nemoci pletou osoby, kdy dotyčný zamění maminku za babičku, sestru za kamarádku, syna za bratra a podobně.

Autor: Nikol Bláhová

Jsem milující maminka malé princezny a zároveň kreativní duše, která ráda skrze své články předává čtenářům nové a zajímavé informace. Vystudovala jsem IT, ale má životní cesta se měla ubírat směrem psaní. Mým snem je napsat knihu - a nejen jednu. Zdraví má každý z nás jen jedno, proto bychom o sebe měli pečovat s láskou, budu ráda, když se díky mým článkům dozvíte něco užitečného.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
10 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments