Demenci v rané fázi prozradí problém při běžné činnosti. Dlouhé roky před ztrátou paměti

Demence je souborem nejrůznějších příznaků, které mají jedno společné, a sice, že souvisejí s poklesem kognitivních funkcí v důsledku neurodegenerativních změn v mozku. Projevovat se ale může celou řadou způsobů, a to zejména v počátečních fázích, kdy je obtížně rozpoznatelná, protože člověk ještě relativně normálně funguje.

Problém u televize

Právě záchyt demence v rané fázi je ale velmi důležitý. Ačkoliv sice neexistuje způsob, jak pacienty vyléčit, je možné nemoc účinně zpomalovat. A čím dříve se podaří odhalit, tím větší možnosti v tomto ohledu lékaři mají.

Není však vůbec jednoduché demenci v rané fázi odhalit. A to jak pro člověka, který jí trpí, tak pro jeho okolí. “Změny osobnosti či chování v prvních fázích demence mohou být tak postupné, že je můžeme zaměnit za běžné průvodní jevy stárnutí. Vzhledem k tomu, že demence postihuje lidi různými způsoby, symptomy nejsou vždy jasné,” uvádí organizace Social Care Institute for Excellence.

Právě přehlédnutí prvních znamení přitom často znamená, že člověk s demencí není diagnostikován celé roky. Podle odborníků lidé nepřikládají velkou váhu ani tomu, kdy dotyčný čas od času zapomene jména, případně to, co dělal včera.

Zpozornět byste měli také při potížích při běžných činnostech. “Lidé s počínající demencí mají problém sledovat konverzaci dalších osob nebo i televizní programy. Opakují neustále stejné věci a je u nich viditelně zasažené centrum myšlení a zvažování,” uvádějí experti.

Foto: Shutterstock

Projevy se postupně zhoršují

Tito lidé se najednou mohou stát velmi úzkostnými, naštvanými či deprimovanými, a to i v rodinném prostředí. Dle serveru NHS mohou symptomy demence zahrnovat také problémy s jazykem, nesprávným užíváním slov či mluvením. Ale rovněž s pohybem a prováděním každodenních aktivit.

To vše se přitom může dít dlouhé roky před ztrátou paměti a skutečně závažnými projevy. “Symptomy demence se obvykle zhoršují v průběhu času. V pozdní fázi se pak lidé nemohou postarat sami o sebe a ztrácí schopnost komunikovat,” uvádějí lékaři.

Ačkoliv existují určité rizikové faktory demence, které nemůžete ovlivnit, je jich stále poměrně dost, s nimiž lze něco dělat. Podle organizace Alzheimer’s Society je ideální začít dělat preventivní kroky ve středních letech, tedy mezi 40. a 60. rokem věku. Tehdy je třeba upravit životosprávu a snažit se působit preventivně.

Foto: Shutterstock, zdroje: Express, NHS

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments