Dodavatelé už lákají na levnější elektřinu a plyn

Jde o zprávu, na kterou jsme dlouho čekali. Zatímco po celý loňský rok jsme byli svědky toho, jak ceny elektřiny a plynu neustále rostou a nějakou dobu se zdálo, že už zůstanou na extrémně vysokých úrovních a nikdy neklesnou, teď na trzích vidíme velký obrat.

Zlevnění je tady

Na burzách už ceny energií poměrně výrazně padají několik týdnů. Důvodem je určitá stabilizace nejisté situace a také teplejší zima, než se očekávalo. To způsobuje, že je elektřiny a plynu na trhu velké množství, což tlačí cenu níže. Stále však platí, že jsou energie dražší, než na co jsme byli zvyklí.

Mnozí už se ale začínali ptát, proč dodavatelé své ceny pro zákazníky nesnižují, když jejich vstupní náklady klesají. Pochopitelně jsme svědky toho, že si snaží udržet vysoké marže co možná nejdéle a se zlevňováním budou opatrní. Je to dáno dílem i tím, že výhled do budoucna je stále nejistý.

První dodavatelé ovšem už se zlevňováním přeci jen začali. Jde o několik menších společností, u kterých je ale záhodno býti opatrný, protože víme, jak řada takových v minulých měsících dopadla. Našla už se ale i první větší vlaštovka v podobě společnosti E.ON, která snížila cenu elektřiny pod cenový strop.

Ten je v případě jedné megawatthodiny silové elektřiny nastaven na 5000 korunách, což je dnes částka, kterou platí takřka všechny domácností, které ještě nemají nějakou tu fixaci. E.ON ji teď nabízí za cenu 4746 korun.

Foto: Shutterstock

Může to být past

Jde o stále poměrně malý rozdíl, ale mnozí si jistě řeknou, že každá úspora je vítána. Ale pozor, v tomto případě není zadarmo. Společnost ji podmiňuje tříletou fixací. Na tři roky se tak budete muset upsat k tomu, že elektřinu budete odebírat za danou cenu, která je jen lehce pod již tak vysokým státním stropem. Podobné nabídky chystají už i další dodavatelé, a to i pro plyn.

Jak ale upozorňuje ekonom Lukáš Kovanda, ve výsledku by se to lidem nemuselo vůbec vyplatit. Není totiž vůbec vyloučeno, že ceny budou rychle padat i nadále. Už na jaře by tak mohly být platby za energie podstatně níže, ale vy byste byli stále upsáni na tři roky k vysokým platbám.

Dodavatelé pochopitelně dobře vědí, co dělají. Za malou slevu dnes si chtějí udržet vysoké ceny na delší období. Z cen na burze vyplývá, že už teď mohou nakupovat elektřinu na rok 2025 za 3400 korun. To je oproti té prodejní značný rozdíl.

Je proto vhodné nenaskakovat na první nabídku, která nabízí pokles cen, ale rozvážně si počkat. Vývoj situace naznačuje, že již brzy by mohly přijít podstatně atraktivnější možnosti.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments