Dokonalý fígl, jak vyčistit staré zlaté šperky po babičce. Budou vypadat jako nové

Je na čase vyčistit zlaté kousky, které jste zdědili nebo dostali darem? Očista zlata vám půjde skvěle i v domácích podmínkách. Některé metody jistě znáte.

Stříbro i zlato, nástup!

První metoda je nejjednodušší a vyčistit s ní můžete nejen zlato, ale také stříbro. Budete potřebovat misku s teplou vodou, do které přidáte trochu tekutého mýdla a 5 kapek lihu. Šperky do tohoto roztoku namočte na hodinu, poté je očistěte houbičkou a umyjte pod proudem čisté vody.

Hnízdečko z alobalu

Nachystejte si hrnec nebo mísu ze skla, kde se bude dlouho držet vysoká teplota. Do misky vložte hnízdečko z alobalu. Nemusí být nijak veliké, jen je potřeba, aby pojalo všechny šperky. Do hnízdečka přidejte lžíci soli a lžíci jedlé sody. Přidejte lžíci prostředku na nádobí a hnízdečko zalijte horkou vodou. Do hnízda přidejte šperky a počkejte čtvrt hodiny. Následně uvolněné nečistoty odstraňte houbičkou nebo starým zubním kartáčkem.

Kyselina citrónová

Zejména pokud se na zlatě objevily nazelenalé skvrny, bude potřeba je rychle odstranit pomocí kyseliny citrónové. Do skleničky vložte trochu kyseliny s vodou, vložte do ní šperky na deset minut. Nakonec vše opláchněte pod čistou vodou a doleštěte lešticím hadříčkem.

Foto: Shutterstock

Šperky s drahokamy

Nemáte doma jen zlaté ozdoby, ale mezi zlatem se ukrývají také drahokamy? Zde je nejbezpečnější metoda čištění kontaktovat klenotníka a požádat o vyčištění zde. Pro klenotnické účely se totiž mnoho kamenů čistí a opatřuje ochrannou vrstvou, nebo se ještě leští. Nešetrným domácím čištěním byste mohli drahokamy poškodit, nebo je zbavit jejich ochranných vrstev. Zde je proto vhodné vždy raději kontaktovat klenotníka.

Zlaté šperky si vyčistíte doma sami. Šperky s drahokamy je pro jistotu lepší nechat v péči klenotníka, který zná jednotlivé čisticí postupy.

Foto: Shutterstock

Autor: Tomáš Kavka

Redaktor serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments