Drobné vady na kráse nejsou jen kosmetický problém. Někdy signalizují zákeřnou nemoc

Zatímco v minulosti se lidé drobnými znaménky na těle pyšnili, dnes s nimi raději spěcháme do ordinace. Piha krásy byla populární především v 18. století, kdy si šlechta na obličej připevňovala i napodobeniny těchto drobných vad, a to takzvané mušky. 

Dnes už ale víme, že je vhodné tyto drobné vady na kráse pozorně sledovat, aby výrazně nezasáhly naše zdraví. 

Bílé skvrny

Pozorní buďte také ve chvíli, kdy se na vaší kůži objeví bílé skvrny. Může se jednat o ztrátu pigmentu, která se také nazývá vitiligo, o kterém i Michael Jackson mluvil jako o svém vážném onemocnění.

Kožní onemocnění zvané vitiligo.

Pigmentové a stařecké skvrny

Změna barvy nebo struktury kůže vždy stojí za povšimnutí a návštěvu dermatologa. Neváhejte poškozené místo hlídat, jelikož tak tělo může upozorňovat na mnohem závažnější problém. 

Pigmentové skvrny mají hnědé zabarvení. Nevystupují z kůže, ale mohou se rozšiřovat. Skvrna je bezpečná až do chvíle, než se začne nekontrolovatelně rozšiřovat, měnit barvu do tmavého odstínu nebo dokonce vytvářet krvavá místa. 

Kdy si dát pozor

Jen dermatolog dokáže spolehlivě určit, zdali je pigmentová skvrna bezpečná či nikoli, proto neváhejte s jeho návštěvou. Hlavním rizikem je vznik nádoru, který v budoucnosti může napadnout i jiný orgán, než je samotná kůže. Zkontrolujte také místa, která běžně nesledujete, protože pigmentové skvrny nebo například znaménka si nevybírají. 

Podobné následky sebou mohou nést také stařecké skvrny, které se objevují nejčastěji na rukou a předcházet jim lze pomocí vhodné UV ochrany. 

Pihy a znaménka

Je třeba rozlišovat mezi pihou a znaménkem. Zatímco piha je jen seskupením pigmentu, znaménka jsou tvořena buňkami a mohou představovat nebezpečí. Riziková znaménka jsou lékaři odstraňována a ta ostatní  byste měli alespoň jednou za čas nechat prohlédnout. 

Místo, kde se znaménko nachází se snažte nevystavovat slunečnímu záření, mazat krémem se silnou UV ochranou a zabránit poškození znaménka. 

Pihy a znaménka mohou dlouhá léta vypadat jako neškodní společníci, ale trvá i několik let, než se projeví jejich škodlivost. Proto dbejte na prevenci a svého dermatologa navštěvujte pravidelně. 

Foto: Freepik

Autor: Tereza Hotovcová

Zdravý životní styl a objevování nových receptů je něco, co ji vždy naplňovalo, a proto se zde s vámi dělí o své poznatky.