Důchodci v Česku budou plavat v penězích. Jurečka oznámil, jak zkasírují tisíce korun měsíčně navíc

Důchodci si v minulých letech zvykli na to, že se o ně stát velmi dobře postará. A to především tak, že jim bude každoročně navyšovat penze o poměrně lukrativní částku, jež pravidelně začala přesahovat tisíc korun. To potom důchody rostou vcelku rychle. Jenže se ukázalo, že je to naprosto neudržitelné a že jsme si pár hojnými roky zadělali na problémy, které budeme řešit pravděpodobně desítky let.

Není všem dnům konec

To však nic nemění na tom, že se důchodci mohou cítit ošizeni tím, jak jim stát v loňském roce zkrouhnul mimořádnou valorizaci důchodů. Měli si opět polepšit o pořádný peníz, ale nakonec dostali jen pár stovek. To se potom opakovalo i při řádné valorizaci na začátku tohoto roku, kdy dostali už vyloženě jen almužnu, a to navíc s výhledem, že takto to bude pokračovat i v příštích letech.

Je jednoduché si stěžovat a v této situaci je to ostatně i docela pochopitelné. Zvyk je železná košile, a když se věci mění k horšímu, není to nikdy příjemné, obzvlášť v případě důchodců, kteří už si například nemohou přivydělat, aby si tak zvýšili svou životní úroveň.

Na druhé straně tu ale stát nabízí i nové alternativy, jak si zajímavým způsobem pomoci. Lidé si například mohou jednoduše navýšit důchod o několik tisíc korun, aniž by je to stálo kdovíjakou námahu. Ministerstvo práce a sociálních věcí na svém webu zveřejnilo patřičný příklad, ze kterého je vše jasně patrné.

Pěkné peníze navíc

Vycházíme z modelového příkladu, že pokud by někdo odešel do penze v 65 letech, získal by průměrný důchod přibližně 21 tisíc korun. Nikdo ale neříká, že do důchodu skutečně v ten moment musíte odejít. Pakliže by dotyčný odešel až o tři roky později, měl by náhle nárok na 25 tisíc korun každý měsíc. Polepšil by si tak o čtyři tisíce korun za pouhé tři odpracované roky navíc.

Čtěte také: Důchodci v Česku se budou koupat v hotovosti. Musí si nově doběhnout do banky a tam je zkasírovat každý měsíc

To ovšem zdaleka není všechno. Stát chce skutečně udržet lidi v práci co možná nejdéle, přičemž k tomu chce použít pozitivní motivaci. Kromě navýšení důchodu o velmi slušné peníze tu bude hrát roli i odpuštění sociálního pojištění, které se bude týkat těch, kdo pracují v důchodovém věku. To jsou další tisíce korun měsíčně navíc.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
8 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jiri
Jiri
24 dní

Ať se vrátí na traktor, neumí počítat

Luděk
Luděk
25 dní

Já nemám ani 16 tisíc důchodu a ostatní nedělají mě je 72 roku a musím pracovat

Petra Malačková
Petra Malačková
25 dní

Kdo z těch, co dělají manuálně si to bude moct dovolit? Vždyť každý se po 50. roce života potýká s nějakým zdravotním problémem.

Pedro
Pedro
26 dní

Jsem důchodce a vůbec si nestěžuju na to že mi stát valorizuje málo. Ale štve mě že na platy politiků peníze jsou. Na nákup stíhaček také. Pro permanentně nezaměstnané také. A tak dále… Tak proč ty důchodce neskrouhnout. A ještě proti nim vytvořit nenávistnou kampaň. Že jo, paní rádoby redaktorko.

Martin Kuška
Martin Kuška
30 dní

Jasně. Co nejdéle, aby z práce šel rovnou do rakve, tím Jurečka výrazně ušetří.

Otakar
Otakar
1 měsíc

Jurečka už drž tlamu hlavně ať neschudnete vy politici z leknutí. Vy si budete pořád přidávat!!!!!!!

Jana
Jana
30 dní
Reply to  Otakar

Chodí tak pan Jurečka nakupovat do našich prodejen nebo jen do těch jejich pro vládu a spol ??

Anna
Anna
30 dní
Reply to  Otakar

Nám 1000 korun a sobě? Kolik? Náš celý důchod! Ale to je v pořádku! Nevíte už, jak nás zničit! Tak psychicky. Srdce a mozek nemůže už unést ty vaše bláboly, co se mění každý týden. Že se už nestydíte!!!