Na růst důchodů nejsou peníze. Navyšování penzí je navíc neférové vůči ostatním

V důchodovém systému roste České republice obrovský problém, který je nutné začít řešit. Na jedné straně tu sice máme obecně chválené a pozitivně přijímané navyšování důchodů v posledních letech a zejména v posledním roce, jenže se ukazuje, že to je dlouhodobě jednoduše neudržitelné.

Masivní nárůst

Důchodový systém se v příštím roce dostane do obrovského schodku, který činí 80 miliard korun. Podle ekonoma Filipa Pertolda je to dramatický nárůst, se kterým se počítalo až výrazně později, a to v době, kdy do penze odejdou demograficky silné ročníky. I s tím by přitom byla nutná důchodová reforma. Jenže my jsme této hranice dosáhli o poznání dříve a nikdo žádný zásah do důchodů nechystá.

Českou republiku postihlo hned několik faktorů, které k tomu přispěly. Předně se v minulých letech důchody zvedaly velmi rychlým tempem, nejrychlejším v historii. To mnozí kritizovali proto, že je to neudržitelné. Jenže potom se přidala ještě dramatická inflace, se kterou nikdo nepočítal.

A ukázalo se, že důchodci jsou v tomto ohledu velmi dobře krytí. Na rozdíl od ostatních jim totiž penze vyrostou přesně podle inflace, nebo i o něco výše, a to díky mimořádným valorizacím. Jenže inflace se jiným skupinám obyvatel nedorovnává. Jde o nežádoucí jev, kterého je třeba se zbavit. Ovšem ve chvíli, kdy se takto dorovnává, se ještě prohlubuje.

Foto: Shutterstock

Někdo nedostane nic

Zajímavé přitom je, že žádné jiné dávky se o inflace nezvyšují, přestože by to u nich dávalo možná větší smysl. Vezměme si například rodičovský příspěvek. Ten už několik let činí 300 000 korun, přestože kumulativní inflace od té doby překročila 25 %. Matky, případně otcové na rodičovské, by tak měli dostat o 75 tisíc korun více. Jenže nedostali, a to ani korunu navíc. Často jde přitom o samoživitele, kteří na zdražování doplácejí nejvíce ze všech.

Vlastně je to naprosto jednoduché. Je nutné říct, že důchody se takovým tempem zkrátka zvyšovat nemohou a že i důchodci musí nést břímě, když se ekonomice nedaří. Penze by se tak měly navázat například na reálné mzdy, což by bylo mnohem více vypovídající. A zároveň by se nemělo zapomínat na jiné skupiny odkázané na pomoc státu.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
74 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Alena
Alena
3 měsíců

Největší problém je tahle vláda a ne důchodci kteří si na ten důchod vydělávali. A to si ještě vláda od Nového roku přidá na platech a to z našich daní.

Co Takhle to skusit 👈😅😎
Co Takhle to skusit 👈😅😎
3 měsíců

Plzeňský, Česká republika

Tana
Tana
3 měsíců

Ano udelejte rozumný strop pro důchody,ale hlavně uberte těm frajerum ve vládě.