Důchodci v Česku už berou víc než v Německu. Tohle jsme přehnali, mají moc, uberme jim

V České republice se za poslední roky odehrálo něco neuvěřitelného. Zatímco ekonomika rostla spíše opatrně a aktuálně už se spíše propadá, důchody doslova vystřelily vzhůru. Dnes už vůbec neplatí, že by čeští penzisté mohli žehrat nad tím, že jejich vrstevníci v Německu se mají mnohem lépe.

Tohle už nejde

Ostatně, žít si jako důchodce v Německu, bylo vždy spíše otřepaným klišé, než aby to mělo něco společného s reálným stavem věcí. Jistě, někteří důchodci v sousední zemi na tom nejsou vůbec špatně. Jak ale upozorňuje nedávný článek Frankfurter Allgemeine Zeitung, důchod nad 3000 euro, tedy nějakých 70 tisíc českých korun, má přesně 50 (slovy: padesát) z nich. Zajímavé na tom přitom je, že takto vysokou penzi bere přibližně stejné množství lidí v osmkrát menším Česku.

Už toto nepřesné srovnání na nejvyšší hranici dává tušit, že jsme se západu v tomto ohledu významně přiblížili. Je třeba doplnit další čísla. Třeba to, že 45 % Němců pobírá důchod 900 euro. Dá se tedy říct, že toto je nějaký medián. Jde přibližně o 21 tisíc korun.

To už při pohledu na tuzemské penze není zase tolik, nemyslíte? Vždyť české důchody už za dva měsíce, tedy od června tohoto roku po mimořádné valorizaci, překročí v průměru hranici 20 tisíc. Ale pozor, v Česku se penze nedaní. Naopak v Německu se na ně vztahuje daň ve výši 10 %.

Můžeme tedy s klidem říct, že německé důchody jsme dohnali. A když se podíváme na tempo jejich navyšování v obou zemích, dá se předpokládat, že je brzy předeženeme. A teď se nebavíme o srovnání podle kupní síly, ale v absolutních částkách.

Foto: Shutterstock

Na místě je osekání

Člověk alespoň trochu znalý ekonomie si tady ale musí říct, že něco nehraje. Česká ekonomika totiž tu německou už nějakou dobu nedohání a zastavila se někde kolem padesáti procent jejího výkonu. Mzdy jsou potom často spíše třetinové.

To znamená jediné. Důchodcům jsme přidávali výrazně nad poměry. O tom svědčí i čísla vyjadřující to, kolik dáváme na důchody vůči HDP. V Česku už je to 8,8 % a rychle rosteme, zatímco v Německu je to 8,4 % a číslo zůstává poměrně stabilní.

Zajímavé může být i srovnání se Slovenskem, které se nám po ekonomické stránce už víceméně vyrovnalo. Důchody tu ale nerostly ani zdaleka tolik. V průměru činí 580 eur, tedy 13 500 korun.

Bohužel to vypadá, že už současný stav důchodů je víceméně neudržitelný a zavání finančním krachem. Ideální by bylo, kdyby to sami důchodci rozpoznali a přistoupili na snížení penzí. V žádném případě už by se jim ale nemělo přidávat.

Komentář Petra Vavrenky

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
22 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Věra
Věra
5 měsíců

No, už dlouho nikdo nebral důchodce do pusy .Fakt mi to chybělo.Všichni mají důchody stejné,tedy přes těch 20 000kč….Celý život chodili do práce,své už státu odevzdali,tak teď je třeba jim stále předhazovat jak mají vysoké příjmy a žijí si !Všichni se důchodu děsíme,
nikdo neví co bude a ještě stálá masáž o peněžním nadbytku …To budou hezké vztahy mezi finančně podhodnocenými mladými a nadhodnocenými starými.Jen tak dál….čeká nás nebe na zemi.

Last edited 5 měsíců by Věra
Steven
1 rok

A co zabývajících 55% – 900 € je minimální důchod v Německu…Srovnáváte nesrovnatelné…kolik berou poslanci a zbytečný senátoři, neziskovky a mají ještě náhrady a co tak enormní delaji? Tam je třeba hledat úspory…

Natasa
Natasa
1 rok

Ale že ceny nájmu v Německu jsou o něčem jiném. V Česku je drahé všechno.

Bohumila
Bohumila
1 rok

Jsem od Německa pár km.Je tady výhodněji bydlet a jezdit za prací a pobírat dávky jak na děti i důchody v Německu. Je fakt, že znám osobu, které nedělala celý život max1-2 roky. Před lety si vyřídila invalidní důchod a dostala nejnižší a teď má přes 8000 Kč Kam příjdou ti, kteří dělali? Radši bych srovnávala důchod podobných s těžce pracujícími u nás než se zahraničním.Německo nás považuje za chudší a jsme pro ně levná pracovní síla.

Milan
Milan
1 rok

Nevím, proč se ten člověk snaží být soudcem a hodnotitelem ve srovnání penzí. Ať se stará o sebe 🙁 Plátek aaazdravi sdružuje samé takové “odborniky” na všechno ☹️😢
Teď jsem na to přišel! Závidí!!! Hajzl…

Tomáš
Tomáš
1 rok

Prosím Vás takovou kravinu může opravdu napsat jen člověk , který vůbec neví která bije.
Srovnávat České důchody s Německými .
To může tak maximálně tvrdit Fiala ,že jsou naši důchodci na tom stejně dobře jako v Německu.

Ivana
Ivana
1 rok

Bych vám dala ty naše směšné peníze vládo jestli by jste s nimi vyžili!
Kde chodíte na ty bludy ,že důchody máme větší než v Německu! Proč si pořád z nás děláte srandu! Už nás ty vaše podrazy na nás přestávají bavit a věřte, že takhle to dál už nejde!Lidé se vzbouří!

Břetislav Přívara
Břetislav Přívara
1 rok

To chcete říct že 45%německých důchodců byli pomocné síly bez kvalifikace?