Řízení v pokročilém věku. Je to zodpovědné?

Silniční doprava prochází neustále přísnější regulací a omezuje se například to, co mohou řidiči za volantem dělat. Zatímco v minulosti nebylo výjimkou mít u ucha mobilní telefon a při řízení telefonovat, dnes je to považováno za velmi vážný prohřešek. A nikdo to již nezpochybňuje, protože většina lidí uznala, že něco takového skutečně odvádí pozornost.

Starších řidičů přibývá

Kolem starších řidičů se však neustále našlapuje velmi opatrně. Je to pochopitelné. Nikdo nechce seniorům říct, že od této chvíle už za volant nepatří, protože jsou tam nebezpeční sobě i svému okolí. V tomto směru se ale bude muset něco odehrát.

Důvodů je celá řada. Předně je tu skutečnost, že populace stárne do stále pokročilejšího věku. Zatímco dříve byli osmdesátiletí lidé za volantem velkou výjimkou, dnes se postupně stávají spíše standardem. A ze statistik vyplývá, že spolu s tím přibývá i nehod způsobených právě seniory a jejich nepozorností.

Nejde o žádnou ostudu. Stáří je nezastavitelné a svým způsobem spravedlivé pro každého. Postupem času ochabují reflexy, mozek už nefunguje tak, jako dříve, člověk se jednoduše zpomaluje a nedokáže se rozhodovat s takovou grácií jako dříve.

Jistě, stále je to velmi individuální. Někteří lidé mohou být v sedmdesáti letech naprosto čilí a bez problému řídit, další už mají ale problémy sami se sebou i v běžném životě, a přesto by chtěli usedat za volant. Těm je ale třeba říct, že to není možné.

Foto: Shutterstock

Odebrání řidičáků, případně testy

Určité síto probíhá už dnes, kdy jsou to lékaři, kteří by měli dát případný podnět k odebrání řidičského oprávnění. Reálně to ale příliš nefunguje a podobných případů je velmi málo. Rozhodně méně, než by bylo potřeba.

V úvahu tak připadá několik možností. Jednou z nich ne pevná věková hranice, nad kterou by už nikdo řídit nesměl. Nabízí se třeba 75 let. Pokud by jí někdo chtěl překročit, musel by prokázat, že je za volantem stále bryskní jako za mlada, kdy mu byl řidičák přidělen. Znamenalo by to zřejmě jednoduše nové zkoušky.

Pro dotyčné by to bylo pochopitelně nepříjemné, ale šlo by o spravedlivé pravidlo, které by bylo pro všechny stejné. Nad úrovní řidičských kvalit ve starším věku jednoduše nelze přivírat oči, obzvlášť když jde o stále palčivější otázku.

Komentář Petra Vavrenky. K sepsání ho vedly dva nedávné zážitky na silnicích, kdy jednání starších nepozorných řidičů jen s velkým štěstím neskončilo velkou havárií.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
51 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Karel
Karel
11 měsíců

Nezlobte se dědeček, který jede jednou za týden na nákup není dle mého názoru mého soudu nebezpečný.Někteří mladí řidiči jsou nebezpečnější jede to v SUV a myslí si, že jim patří silnice jedou na okresce půl metru od kraje a já jedu kvůli němu po krajnici, neska mně třeba jeden bezohleda málem zahnal do škarpy. Důchodci moc nevlastní SUV, spíše starší osobní auto. Autor by si měl uvědomit, že za čas tím seniorem bude taky a pochybuji, že se mu bude chtít tahat nákupy v ruce busem

Ulrich Jaromír
Ulrich Jaromír
11 měsíců

Senioři zaviní 5% nehod a už jsou největší nebezpečí a dáme jim zákaz řízení?!?!?
Co takhle “junáci” mezi 18 až 35 lety s těmi uděláte co když zaviní mnohem více přestupků a nehod???
Tahle společnost nemá ráda starší generaci!!!Ale i ten váš čas rychle uteče a budete staří!
Zamyslete se nad sebou!!!Vy asi nemáte rádi už i svoje rodiče!!!
Moc smutné.🤔🤫🤔

Michal
Michal
11 měsíců

No tak jestli počítáte s tím že v těch procentech jsou jen nehody které jsou nanášeny, tak to asi máte pravdu. Ale třeba já jsem viděl na vlastní oči, že důchodce z ničeho nic zabrzdil, bezdůvodně. To auto za ním to ubrzdilo, ale to další auto už ne. No a pan důchodce když konečně našel plynový pedál tak v klidu odjel, přitom bych řekl že on byl viníkem té dopravní nehody co se stala za ním :((( Takže pokud se to počítá tímto způsobem, tak se pak nedivím že píšete jenom 5%. A třeba a některé ženy se chovají obdobně… Číst vice »

Petr
Petr
1 rok

Určitě by se to mělo kontrolovat v práci jsme měli na výpomoc důchodce slepý jak poleno pořád byl schopný usnout ve stoje a i tak řídil prostě od určitého věku pravidelně testovat a kdo neprojde automaticky sebrat řidičák a i doktoři by to měly řešit

V.Zastera
V.Zastera
1 rok

Ohledně odebirani řidičáku u osob nad 75 bych rád připomenul, že tady podporujete diskriminaci určité skupiny.Senior může být nešikovný zrovna tak jako mladší řidič.
Rád bych vás požádal, nechte těchto nesmyslů konečně. A to důrazně!!!
S pozdravem
V.Zastera

Sedlák František
Sedlák František
1 rok
Reply to  V.Zastera

Dnes jezdí spousta mladých řidičů mají silné silné vozy a posilněni alkoholem a nebo drogamy což je docela dnes stále více v dopravě velký problém a zavinuji stále více dopravních nehod a to smrtelných nemluvě o motorkářích já myslím že tam by se měli zaměřit eksperti na dopravu osvěta a přitvrdit zákazu řízení těmto skupinám . Dnes je normální že kamion řídí mladý řidič bez praxe to nikoho nezajímá ale že jede senior nakoupit nebo na hřbitov dát květinu tak je po drobnohledem. Myslím si že těch pár dědku na silnici neohrožuje dopravu tak silně jako dnešní generace. Dnes testy… Číst vice »

V.Zastera
V.Zastera
1 rok

Naprosto s Vámi souhlasím.
Já mám hodně spatne zkušenosti s mladymi řídící. Stačí malý pokus. Projíždět uzavřenou osadu předepsanou rychlostí.Jestli vás nezačnou nervózně predjizdet, tak se aspoň drze nalepí na kufr a “tlačí” Málo řídicu se chová slušně.

Michal
Michal
11 měsíců
Reply to  V.Zastera

Jo ona je to diskriminace.
No tak to já se přidám také :0
Ještě bych rád diskriminoval některé ženy, mají velká SUV, ale svou postavu mají tak malou že ani nevidí přes palubní desku na silnici, ty vidíš možná tak na nebe :(((

Takže já jsem pro přezkušování všech řidičů každých pár let, s psychotesty samozřejmě.

Milena
Milena
1 rok

Hezký příspěvek, do důchodu až v 70letech, hned sebrat řp . Hezkou budoucnost si plánujete. Chudáci vaší rodiče, doufám, že bydlíte ve městě a že se této nehoráznosti dožijete na vlastní kůži a testy si vyzkoušejte na webu a potom se omluvte.

Kačer
Kačer
1 rok
Reply to  Milena

To pan Fiala takhle na nás

Jana Nováková
Jana Nováková
1 rok

Dobrý den, souhlasím co píšete. Sama mám souseda,kterému je 80 let,sotva chodí,vše zapomíná,když na něj mluvím tak mě nevnímá,je nesoustředěný. Navíc prodělal těžký úraz hlavy,který málem nepřežil a silnou mozkovou mrtvici následně za pár let po úraze.. Přesto řídí,jelikož nechtějí s manželkou sedět doma,ona mu říká jestli je zpráva volno,zda může odbočit ,prostého naviguje i když sama není řidič. Děti chtějí mít od nich pokoj a tak syn jim pořídil ještě nové a silnější auto asi proto aby se jich zbavil?! Jinak to nemohu pochopit. Já bych měla o své rodiče strach a nedovolila bych to. Lékař s tím nic… Číst vice »

Josef
Josef
1 rok

Paní, kdyby jste se raději starala sama o sebe, uděláte jedině dobře. Kolik Vám je? Že tu budete jiným dirigovat v kolika by měli skončit s ježděním? Kdo vůbec jste a kdo Vám k tomu dal právo?!!!.

Dana
Dana
1 rok

Karma

Karel
Karel
11 měsíců

Proto chodí senioři k lékaři, který by měl přehodnotit zda je senior schopný řídit vozidlo či ne. Uvědomte si, že každý z nás bude chtít jezdit co nejdéle. To, že jste teď mladí a silní není na pořád.

Michal
Michal
11 měsíců

Ano, přesně tak.
Také mám své rodiče rád a z toho důvodu jsem jim zakázal řídit, dokonce jsem jim Já sám odebral řidičské průkazy.
Když někam potřebují tak je odvezu a když něco potřebuji tak to koupím a přivezu.
Máme doma zahrádku, tak pokud chtějí být aktivní, můžou být aktivní na zahrádce.

Jinak já bych nečekal až někomu bude 75 roků, aby šel na přezkoušení do autoškoly.

Každý kdo způsobí dopravní nehodu v provozu, by měl automaticky být poslán do autoškoly !!!

A protože se každou chvíli mění předpisy a značky, tak by v autoškole mělo probíhat jakési uvědomění předpisů.

Miroslav
Miroslav
1 rok

Pane redaktore, patřím do Vámi zmiňované kategorie. Nejste první, předběhla Vás nějaká Pirátka. Takže zrovna tak jako nedávno podotýkám: nechte to na obvodních lékařích, ti nejlépe vědí, jak na tom ten který je! Já jsem ještě poměrně aktivní, najíždím ročně cca 20 000 km autem (po celé Evropě) a další km na motocyklu. Jezdím do Alp lyžovat, v létě s karavanem k moři. Fyzičku mám velmi solidní. A jenom kvůli Vašemu- promiňte – přiblblému názoru (jak výše uvedeno nejste sám) bych měl sedět doma u okna a čekat na konec? I Vy budete také brzy senior a pak uvidíte, jak… Číst vice »

Michal
Michal
11 měsíců
Reply to  Miroslav

Mám známého, je mu prý bez problémů jeho kamarád co je obvodní doktor dá v klidu papír aby mohl řídit. No a pak mi volal že potřebuje něco odněkud odvézt a potřebuje k tomu silného člověka na naložení. 2. Den jedeme na místo a po asi 20 minutách jízdy se ocitáme na kruhovém objezdu a já pozoruji že jedeme už podruhé kolem dokola. Ptám se co se děje a ten známí najednou No já nevím kde jsem kdo jsem a kam jedem. Mě nebylo řečeno kam jedem, takže jsem ho vystřídal za volantem a odvezl jsem ho zpět domů. Tam… Číst vice »

Jiří
Jiří
1 rok

Otázkou ovšem zůstává, jestli by bryskni mladík pan Vavrenka takové zkoušky zvládl nyní, když je mladý. Vidím denně na silnicích kvanta nebezpečných mladých lidí…

Petr Žáček
Petr Žáček
1 rok

Zdravím v PLR to neřeší řídíci nechodí ani na pravidelné lékařské vyšetření takže Češi mají pořád něco navíc otravovat lidičky a vymýšlet kde získat peníze přeji hezký den čau lidi

Josef
Josef
1 rok

A mladým lidem bych dal řidičák až tak ve 30. Aby měli čas se vyblbnout.

smitling
smitling
1 rok
Reply to  Josef

Naprostý souhlas , řidičák od 30 do 60…..

pavlikkamil560@gmail.com
pavlikkamil560@gmail.com
1 rok
Reply to  smitling

Je mi 69,5 a ročně najedu přes 200000 km nákladním autem + několik tisíc soukromě osobakem. Podívejte se co dělají mladí řidiči v silných autech a to maji v autě i celou rodinu . Předjíždění na plné čáře na místech i v křižovatce . Jste hodně mimo mísu!!!

Jaromír Lovec
Jaromír Lovec
1 rok

V prvé řadě by se pan redaktor měl zajímat o autobusovou dopravu jak se senioři dostanou do vzdálených obchodů,když skoro nic nejezdí,doprava z velké části byla zrušená nebo velmi omezená.Tak ať mi pán redaktor řekne jak se dostanu do obchodu,když budu chtít nakoupit a nebudu tam mít čím dojet.Jinak jsem pro to,aby se řp řešily
přes obvodní lékaře.

Petr
Petr
1 rok
Reply to  Jaromír Lovec

Sem starší a jezdím opatrně a mladý jezdi jak dobytek zakazte silná auta a bude klid na cestách silná auta maj mladý a ministři jak se jim to bude líbit z duchodu si taxík nezaplatim autobusi ste zrušili. Přechody ste udělali hned za křižovatkou a nebo u kruhaku z auta chodce prehlidnete a to vám nevadí mrtvý na přechodu. Chodci maj přednost a vlezou vám pod auto chodec ma přednost až auto zastavi

Michal
Michal
11 měsíců
Reply to  Petr

No to ne, to asi nejde zakázat silná auta, ale šel by požadovat pilotní průkaz na tyto vozy.

Michal
Michal
11 měsíců
Reply to  Jaromír Lovec

Někde jsem nedávno četl, že důchodce budou vozit auta která mají nějakou dohodu s místním úřadem. Prý stačí na úřad zavolat a požadovat na další den auto na odvoz k lékaři případně na nákup. Zřejmě nejsem jediný kdo to četl, protože už i na mě mávali lidi a chtěli odvézt. A to vozím jídlo. Mám sice polep na autě od firmy která i vozí lidi, ale já musím jen jídlo. A i kdybych vozil lidi, tak si to ten dotyčný musí objednat přes aplikaci a ne na mě mávat a řvát na ulici že jsem povinen. Mě by to určitě… Číst vice »

Valera
Valera
11 měsíců
Reply to  smitling

Je zajímavé, že mladí řidiči kteří jsou po vlivem alkoholu a drog Vám nevadí.Ridici ve Vámi zmiňované kategorii se zákazem řízení asi také ne.proc?Asi proto že jsou mladí.Co na tom , že způsobí daleko víc nehod.