Dvířka u pračky mají vypouklé sklo. To každý ví, ale nikdo nezná pravý důvod. Je to důležité

Na dvířka pračky se vám stočí pohled každý den, ale málokoho napadne, proč mají téměř všechny modely dvířek u praček tento specifický tvar. Přitom na správný chod pračky a dokonale vyprané prádlo to má zásadní vliv.

Pračky s předním plněním

Ať už úzké nebo široké modely, pračky s předním plněním se vyznačují zvláštně vypouklým tvarem dvířek. Ta bývají prosklená a batolata pohled na točící se prádlo v bublinkové lázni dokáže zabavit na dlouhé minuty. To ale není pravý důvod, proč jsou pračky s předním plněním osazeny právě těmito dvířky. Vydutá, neboli konkávní dvířka, dokonale chrání obsah bubnu před poškozením.

Dvířka chrání oblečení

Představte si na pračce rovná dvířka a pračku v akci. Prádlo by se neustále hromadilo a zachytávalo v okolí dvířek. Rozhodně bychom nemohli mluvit o dobře vypraném prádle. S největší pravděpodobností by docházelo i k výraznému ošoupání nebo dokonce roztrhnutí. Vypouklá dvířka neustále zatláčí prádlo dovnitř bubnu. Hladké stěny se šetrně starají o veškeré oblečení.

Druhou funkcí je omezení průtoku vody, protože část dvířek zabírá vnitřní prostor bubnu. Vypouklina na dveřích se stará o menší spotřebu vody, zajišťuje rovnoměrné namáčení a máchání.

Foto: Shutterstock

Udržujte pračku čistou

O dokonale vyprané prádlo se postará jen čistá pračka. Proto prostor skleněných dvířek pravidelně čistěte. Vytřete těsnění, odstraňte zbytky pracího prášku ze zásobníku a pravidelně používejte prostředky na rozpuštění vodního kamene nebo běžný ocet.

Z domácích prostředků pro čištění pračky můžete vyzkoušet kyselinu citrónovou nebo jedlou sodu. Čištění pračky provádějte zásadně bez prádla a nastavte prací program s nejvyšší možnou teplotou, obvykle nad 90 °C. Pro jednoduché a pravidelné čištění můžete vyzkoušet metodu bez aviváže. Namísto aviváže začnete používat ocet a prádlo budete sušit venku.

Čištění pračky od vodního kamene a plísní by chemickými prostředky mělo probíhat pravidelně, a to jednou měsíčně.

Foto: Shutterstock

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments