Elektřina a plyn brutálně zlevní. Lidé ušetří desítky tisíc, již brzy

Konečně, chtělo by se říct. Situace na energetickém trhu nejenže se stávala neúnosnou, ona už pro celou řadu domácností neúnosná byla. Od loňského podzimu, kdy započala takzvaná energetická krize, se přitom jen a jen zhoršuje. Pokud někdo dnes musí za elektřinu a plyn platit tržní sazby, to znamená nemá energie zafixované z lepších dob, náhle platí násobky toho, na co byl zvyklý.

Lidé už si energii nemohli dovolit

Výjimkou nejsou domácnosti, zejména pak v rodinných domcích, které musí jen za plyn platit třeba sto tisíc korun ročně, zatímco dříve platili pouhých třicet tisíc. Podobně jsou na tom přitom s elektřinou, jejíž ceny se také mnohonásobně zvýšily. Taková rodina tak má najednou třeba stotisícový výdaj ročně navíc. A to už je pořádný zásek pro každý rozpočet normálního člověka.

Stát dlouho řešil, jakým způsobem domácnostem pomoci. A zdálo se, že se k tomu příliš nemá. Pokud by ceny v posledních týdnech opět dramaticky nestouply, zřejmě by se k tomu snad ani neuchýlil. Teď už však nic jiného nezbývá, protože lidé by zkrátka za energie nebyli schopni zaplatit a upadli by do dluhové pasti.

Jako nejjednodušší opatření se zdálo být odpuštění DPH, podobně jako tomu bylo na konci minulého roku. To by znamenalo, že všichni ušetří jednadvacet procent z cen elektřiny a plynu. Týkalo by se to však i těch, kdo mají ceny zafixované a kteří by tak ušetřili ještě více vůči původnímu stavu.

Nakonec bylo zvoleno jiné řešení. Jak informovalo ministerstvo financí, domácnostem bude stát dotovat určitou základní spotřebu elektřiny a plynu. Každému se v podstatě zlevní první kilowatthodiny elektřiny nebo kubíky plynu, které odebere. Kolik jich bude, to zatím není známo.

Foto: Shutterstock

Jak to bude fungovat

Dříve se však mluvilo o tom, že by to mělo být množství, kterého lze dosáhnout, pokud domácnost nebude nadměrně topit či spotřebovávat elektřinu. Zkrátka základní spotřeba, jež by měla tlačit k úsporám. Každý bude vědět, že určité množství energií dostane velmi výhodně, ale jakmile ho překročí, už v tom bude sám a bude muset zaplatit tržní cenu.

Tato pomoc bude aplikovaná automaticky a týkat se bude všech domácností, tedy nejen těch s vlastním zdrojem plynu, ale i těch, které mají teplo přivedeno dálkově. Dotace bude připravena tak, aby mohla začít platit nejpozději na podzim, a to přinejmenším na dobu jednoho roku.

Lidé díky státnímu tarifu na energie budou moci uspořit i desítky tisíc korun ročně.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
16 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jitka
Jitka
1 rok

No je to šaškárna a jak za-dotují ty co netopí plynem, ale uměle se cena paliv právě kvůli cenám plynu a el. vyšplhala až do nebe…? Víte kolik je rodin co si nemohou koupit dřevo na zimu…? nebo nezadotované pelety které se zdražili víc jak o 100%…? Kotel potřebuje k provozu také elektřinu….takže ty necháte zdechnout..? Čistička u domu kterou nařizuje stát je také v provozu 24/7 – na tuto spotřebu budou rovněž připlácet…?? takto by se dalo pokračovat dál a dl… kde se bere v těch nahoře ta omezenost….Co takhle hergot prostě stopnout nakupování předražené el. a zajistit, že… Číst vice »

Jitka
Jitka
1 rok

Mi to spíš připomíná jít na to od lesa a na co na pridelove rozdělování energie ale v tomto článku je to psané jako úspora lidi budou svítit a ropit jen do určitého bodů a pak hops předražený umělé vytvořený chaos zaplatí i s chlupama tedy nemocný člověk ve vyšším věku si nebude moci zatopit tím pádem ho čeká zápal plic a smrt to je mi pomoc od fialového vladniho smradu víte že už se lidé mesmi volné pohybovat v ulicích kde tito zločinci bydlí je vstup přísně zakázán hlidajito poliši ve dne v noci to jim bihuzel těm hnusu… Číst vice »

Toscana
Toscana
1 rok
Reply to  Jitka

Jo? Proč teda Lavrov tvrdí, že s novými cenami plynu atd vydělá Rusko mnohem víc? Jasně, zdražuje se, jen nikdo neví proč tolik.

Vladimíra
Vladimíra
1 rok
Reply to  Toscana

Protože naši politici razili heslo, že “stát je špatný hospodář” a až na výjimky všechno zprivatizovali. A teď nemůže ovlivňovat nic – hlavně ceny, exportované množství elektřiny, … jako v jiných i západních zemích. Dojeli jsme na toto heslo horlivých hlav bez špetky zdravého rozumu.