Google omezí v Česku své služby

Naprosto tragicky dopadlo schválení novely zákona o autorském právu, která řeší povinnost platforem platit za obsah, který využívají. Český zákonodárce ušil novelu tak, že s velkou pravděpodobností donutí společnost Google uzavřít některé své služby v České republice a další výrazně omezit. Vše přitom způsobila přílišná hamižnost.

Nenasytnost vydavatelů

Veřejnost o schvalování této novely neměla velké povědomí, protože se o ní v mainstreamových médiích nemluvilo. Avšak bude na ni mít velký dopad, protože některou ze služeb společnosti Google využívá v České republice takřka každý.

O co jde? Vydavatelům internetových periodik začalo vadit, že Google využívá části jejich obsahu v rámci vyhledávání a dalších služeb, jako je například Google News. Obvykle přitom jde jen o velmi krátký úryvek doplněný obrázkem. Pro získání další informace drtivá většina lidí stejně na odkaz klikne a skončí na webu dotyčného vydavatele, což je ostatně i jeho cílem. Proto mnozí své stránky upravují tak, aby se zobrazovaly pokud možno co nejvýše a nejlépe ve vyhledávání. Namísto toho, aby se spokojili s tím, že tuto možnost mají a mohou tak získat vysokou návštěvnost, ze které generují příjmy, rozhodly se po společnosti Google požadovat ještě další peníze.

Na logickou námitku, proč si tedy jednoduše nenastaví zákaz zobrazování na těchto platformách, odpovídají, že to vzhledem k jejich dominantnímu postavení nelze. Jde tak o těžko pochopitelný spor, ve kterém není příliš mnoho logiky a bohužel z něj čiší pouze snaha vytahat peníze z někoho, komu se daří a kdo poskytuje kvalitní služby.

Foto: Shutterstock

Nesmyslně vysoká pokuta

Google navíc byl ochotný se dohodnout, ovšem nelíbila se mu podoba novely, kdy by v krajním případě mohl hradit pokutu ve výši 1 % ze svých globálních příjmů. Stačilo by, aby se kterýkoliv vydavatel ohradil, že vyhledávač nejedná v dobré víře. To je však riziko, jaké si takový gigant nemůže dovolit. Kvůli malému českému trhu nemůže přijít o procento globálního výdělku. Podle obratu z loňského roku by to mohlo být 2,5 miliardy dolarů, tedy 58 miliard korun.

Bohužel, novela nedoznala změn a byla schválena. Google obratem oznámil, že omezí výsledky vyhledávání na prostý odkaz, což má povoleno zdarma. Navíc ukončí službu Google News Showcase, v rámci které vybraným vydavatelům už dnes platil slušné částky za jejich obsah.

Výsledek? Čeští vydavatelé nedostanou ani korunu a uživatelé naopak dostanou výrazně horší službu.

Komentář Petra Vavrenky

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments