Histaminová intolerance – proč si s ní lékaři neví rady?

Zarudnutí obličeje, štípání jazyka, teče vám z nosu, pálení a otok v krku, horko, bolest hlavy, svědění celého těla, které je nesnesitelné, závratě a neustálá nevolnost, podrážděnost, ekzémy a průjem. Tohle vás může postihnout při konzumaci vašeho oblíbeného jídla. Histaminová intolerance není příliš rozšířeným problémem, ale příliš se toho o něm neví a lékaři si s ním nevědí rady. Syndrom se nejčastěji objevuje u žen středního věku a také u dětí.

Lékaři jsou bezradní

Pokud tedy prožíváte některé takové příznaky po konzumaci jídla, navštivte lékaře. Projdete vyšetřením krve na alargologii, kde by měl doktor pomocí krevních testů zjistit, zda se jedná o potravinovou alergii nebo histaminovou intoleranci na základě zjištění hladiny diaminooxidázy. Diagnóza histaminové intolerance je bohužel velkou záhadou. Lékaři neznají příčinu hromadění histaminu v těle a spousta pacientů s podobnými příznaky je považována za hypochondry. Pokud testy zjistí histaminovou intoleranci, je potřeba omezit svůj život. Dlouhodobé užívání antihistaminik či léků doplňujících chybějící enzym nejsou řešením.

Co jíst s histaminovou intolerancí

Při histaminové intoleranci je důležité se vyhýbat potravinám, které obsahují vysoké množství histaminu. Jde o všechno, co je zralé, zkvašené či nějakou dobu odleželé. Pozor tedy na veškeré fermentované produkty, mezi které patří například hermelín, tvarůžky, ementál, kvašené zelí, pivo, víno, zkvašené šťávy, burčák, kvašený mošt, přezrálé ovoce a potraviny, které byly delší dobu vystaveny teplu. Také pozor na dvakrát ohřívané jídlo. Jednoduše – jíst buď čerstvé nebo ne úplně zralé potraviny.

Nepravá alergie

Histaminová intolerance je nazývána také nepravou alergií. Tělo na potravinu reaguje jako alergen, ale k alergické reakci přitom nedochází. Problém je, že tělo nesvede odbourávat vysoké množství histaminu, jeho nárust tedy může způsobovat různé nepříjemné projevy a chronické zdravotní problémy. Každý člověk ale reaguje jinak.

Autor: Radek Chlup

Externí autor magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments