Hoďte do pračky jedinou věc a najednou z ní vyjede špína, která se tam hromadila roky. Jinak budete mít prádlo pořád špinavé

Možná není v domácnosti důležitějšího spotřebiče než je pračka. Bez ní se moderní člověk jednoduše neobejde. Dnes už si ani neuvědomujeme, jak moc nám šetří práci a jaké možnosti nám dává. Pokud si to ale jednou za čas připomeneme, pravděpodobně nám potom nebude vůbec proti srsti, abychom o ní také náležitě pečovali.

Nezapomínejte na důležitá místa

Až překvapivě hodně lidí totiž dnes ignoruje správnou péči o pračku, která je přitom klíčová, aby toto zařízení mohlo fungovat tak, jak jeho výrobce předpokládal a jak od něj také všichni očekáváme. Mnozí si totiž myslí, že moderní pračky zvládnou všechno samy, tedy i čistit sama sebe. Jenže tak tomu úplně není. Pakliže se pračce jednou za čas nebudete věnovat, budete se muset smířit s tím, že bude špinavá, což se přenese i na vaše oblečení, byť to po vyprání nemusí být vidět.

Pračku je potřeba pravidelně čistit, k čemuž vám stačí obyčejná houbička nebo hadřík spolu s miskou vody, ve které by měl být rozpuštěný saponát. Klíčové je čistit těsnění uvnitř pračky. Nezapomínejte ani na vyndání zásobníků, kam dáváte prášek a aviváž. Ty umyjte samostatně v umyvadle.

Pakliže do nádobek zásobníku nedokážete strčit ruku s hadříkem, rozhodně to neodbývejte s tím, že to prostě nejde. Stačí si vzít zubní kartáček, kterým se dostanete do všech možných míst. Pravdou totiž je, že tyto nádobky jsou náchylné na zachycování usazenin, jež potom brání v jejich správné funkci. Když už budete u čištění jednotlivých částí pračky, věnujte patřičnou péči rovněž filtru.

Foto: Shutterstock

Jednoduchý způsob

Na co se hodně často zapomíná, to je čištění dvířek od pračky. Ta jsou často velmi členitá a mají tendenci k zachycování nejrůznějších nečistot, které vám tím pádem zůstávají v pračce a přicházejí do kontaktu s oblečením. To si přitom při praní opravdu nechcete umazat.

Čištění vnitřku pračky může být komplikované, pokud se budete řídit návody výrobců těchto spotřebičů. Existuje ovšem i jednoduchý způsob, který udělá práci v podstatě za vás. Do pračky vhoďte alespoň jednu, ale raději dvě tablety do myčky nádobí. Potom je třeba aktivovat prací program, který by měl jet alespoň na šedesát stupňů. Program by měl být aktivován přibližně hodinu, aby mohly tablety v pračce náležitě “uklidit”.

Skvělé na tom je, že touto metodou dostanete z pračky skutečně i velmi zažranou špínu, kterou tak nebudete mít v bubnu a v dalších místech spotřebiče. Pračka bude také krásně vonět a dost možná poznáte, že pere zkrátka lépe.

Foto: Shutterstock, zdroje: Good Housekeeping, The Spruce

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Ivan
Ivan
9 měsíců

Já bych tam vhodil autorku článku. Třeba by jí to vyčistí mozek od zažrané špiny.

Pavel
Pavel
9 měsíců

Větší blbce jako jste vy svět neviděl. Bože co toto je za lidi. Píšete o všem a zároveň o ničem. To jsou posalkove

Ilja
Ilja
9 měsíců

Tohle komentář nepotřebuje…. 😂😂😂