Hořčík je pro tělo nezbytný. Jak poznat, že ho nemá dostatek

Vitamíny a minerály přijímáme přirozeně ze stravy. Pokud váš jídelníček není dostatečně pestrý a bohatý, může se stát, že tělo některé látky postrádá.

Může jich však mít nedostatek také vlivem některých léků. Pokud se jedná o hořčík, bývá často na vině například hormonální antikoncepce. Nedostatek hořčíku se v těle dost jasně projevuje. Podívejte se na nejčastější příznaky. 

Bolestivé křeče

Objevují se ve spánku, při sportování, ale i při běžných denních aktivitách. Někdy jde o stav, který trvá jen pár krátký sekund, jindy se protáhne na nekonečně bolestivé minuty. Pokud si na postižené místo sáhnete, ucítíte stažený sval, který vás nebude poslouchat a uvolní se až po nějakém čase. 

Vaše problémy by mohlo vyřešit doplnění hořčíku, ať už ve formě běžných tablet nebo například šumivých. Nezapomínejte ani na blahodárné minerální vody, které při pravidelné popíjení ulevují od problémů.

Únava a stres

Nevíte, kde vám hlava stojí? Možná že za vaši únavu a stres nemůže jen mnoho povinností. Pokud jste dříve vše zvládali s přehledem a dnes se při každé příležitosti psychicky hroutíte, zkuste doplnit hořčík a budou se dít zázraky. 

Jestliže vás často honí mlsná, buďte na pozoru. Tělo si často říká o doplnění energie a někdy i nevhodným způsobem. Čokoláda a rychlé cukry by vám mohly pomoci jen krátkodobě. Z dlouhodobého hlediska si však zaděláte jen na další problémy. 

Špatný stav kůže a vlasů

Když v těle chybí minerály, začíná být zle. Kůže se stává šupinatou, plnou vyrážek a akné. Běžně se objevuje také suchá kůže. Nehty se lámou, řasy a vlasy padají jako o závod. Nedovolte, aby se vaše tělo zničilo. Stejné problémy se totiž dějí i uvnitř něj. 

Dlouhodobý nedostatek

Nezanedbávejte svůj zdravotní stav po delší čas. Pokud bude hořčík ve vašem těle chybět déle, může se stát, že se u vás projeví i závažnější onemocnění. Jde například o ledvinové kameny nebo záněty, které mohou pořádně potrápit. 

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Málková

Zdravý životní styl a objevování nových receptů je něco, co ji vždy naplňovalo, a proto se zde s vámi dělí o své poznatky.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments