Úmorná vedra v paneláku zvládnete i bez klimatizace. Skvělý trik přinese příjemný chládek při sebevětší teplotě

Léto je jednoznačně nejoblíbenějším ročním obdobím, avšak někdy dokáže být velmi úmorné. Pokud člověk musí být zrovna v práci nebo doma a nemůže se slunit u rybníka nebo moře, není to zrovna to pravé ořechové. Obzvlášť když udeří vlna veder jako právě teď. Naštěstí ale existují metody, které vám zajistí příjemný chládek i bez použití klimatizace, která stále nebývá standardem.

Okna nechte zavřené

Tropické teploty bohužel přinášejí vedro již v ranních hodinách. Pokud tak chcete větrat, měli byste tak činit skutečně hodně brzy ráno. Větrání je vhodné rovněž v noci, avšak na mnoha místech jen za předpokladu, že máte nainstalované sítě proti komárům. Jinak se to může vymstít.

Ačkoliv se vám to může zdát nepříjemné, v průběhu horkého dne byste okna v žádném případě neměli otevírat. Uvědomte si, že venku je třeba 35 stupňů. A toto teplo pouštíte dovnitř. Byt se vám tedy otepluje na stejnou úroveň. A takové teplo doma mít nikdo nechce.

Foto: Shutterstock

Mokré věci po bytě

Přestože rolety a žaluzie v průběhu roku dost možná nepoužíváte a ani o nich nevíte, podívejte se, zda je na oknech máte. V tomto horku se mohou stát překvapivou výhrou. V oknech, kam přes den svítí slunce, žaluzie vždy zatáhněte. To vám zajistí, že večer bude v bytě poměrně příjemná teplota. Pokud nemáte rolety nebo žaluzie, zkuste na okna zavěsit prostěradla nebo deky.

Skvělý trik v domácnosti je použití čerstvě vypraného, tedy mokrého prádla. Vyndejte ho rovnou z pračky a rozvěšte ještě mokré na různých místech bytu. Tím se vám teplý a suchý vzduch fantastickým způsobem osvěží. Pochopitelně to můžete praktikovat i bez praní. Prostě si namočte ručníky a utěrky a rozmístěte je po bytě.

V parném dni nezapomínejte ani na správný pitný režim. Skvělou volbou je citronová voda, která zajistí vynikající hydrataci.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Ivona
Ivona
1 rok

Hořčici nedávám. Místo toho dávám oloupaný citrón a hlavně víno.

Karel
Karel
1 rok

Používám ještě jeden fígl. Občas si zajdu posedět na rozpálený balkón. Když se pak vrátím do bytu: “brrrr, to je tady zima”. I sprcha je dobrá. Pustit na sebe na chvíli studenou co snesete a než skončíte pustit na sebe naopak co nejteplejší. Pak když ze sprchy odejdete opět máte pocit chladu.

Last edited 1 rok by Karel
Josef
Josef
1 rok

Přesně tak. Ty hnusné plastové okna. Dříve byli na dřevěných oknech žaluzie mezi dvěma skly. Lépe to ochladilo. Josef

Bara
1 rok

Bohužel zatáhnout zevnitř při těchto vedrech příliš nefunguje, maximálně dopoledne. Když už, chce to odstínit zvenku, tzn. venkonvní žaluzie/rolety.