Hubnutí jen s některými druhy zeleniny. Po jiných se naopak tloustne

Zelenina je zdravá a důležitá součást našeho jídelníčku. Ne každý druh je ale při redukci vhodný. Jsou druhy, které vám při hubnutí uškodí. Navíc je třeba brát na zřetel, že zelenina není samospasná a bez celkového zdravého životního stylu nám očekávané výsledky nepřinese.

Které druhy při redukci omezit?

Ačkoliv máme zažité, že při redukci můžeme konzumovat zeleninu v neomezeném množství, jedná se spíš o zažitý mýtus než o realitu. Některé druhy zeleniny naše hubnutí nepodpoří. Jde především o sladkou zeleninu, jako jsou barevné papriky, mrkev a další kořenovou zeleninu. Ačkoliv je zdravá, obsahuje velké množství cukru. Další potravinou, která vám v redukci nepomůže, jsou brambory. Přesto, že spadají do zeleniny, obsahují velké množství škrobu a kalorií. Sladká kukuřice funguje bohužel podobně.

Která zelenina je naopak vhodná?

Vyzkoušejte brokolici a květák. Obsahují velké množství vitamínů a mají vysoký obsah vody, navíc vám nedodají žádné zbytečné sacharidy. Jak brokolice, tak květák jdou připravovat na mnoho způsobů. Do redukčního jídelníčku je proto zařaďte co nejčastěji.

Ačkoliv je mrkev zdravá, obsahuje velké množství cukru. / Foto: Shutterstock

Kvašená zelenina

Co kysané zelí, nebo třeba pickles? Ty nám mohou velmi pomoci, navíc zlepšují trávení a jsou plné vitamínů B a C. Jde o ideální přílohu ke každému jídlu.  Konzumace kvašené zeleniny je pro nás stravitelnější, než pokud ji jíme za syrova.

Jezte zeleninu ke každému jídlu

Pokud si přidáte zeleninu ke každému jídlu, přijmete méně kalorií. Postačí vám totiž celkově menší porce. Mrkev, salát, kedluben zaberou na talíři poměrně dost místa, pokud jimi nahradíte část tučného masa, uděláte dobře. Problém je konzumovat některé druhy zeleniny samostatně, pokud si například dáte samotné ředkvičky, nezasytí vás a brzy budete mít zase hlad. Jsou sice zdravé, ale naopak podpoří chuť k jídlu a ve výsledku vám nepomůžou.

Foto: Shutterstock, zdroj: Eatingwell

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments