Hubnutí po padesátce je snadné. Dodržujte tyto zásady a půjde to samo

Říká se, že zhubnout po padesátce je téměř nadlidský úkol. Je pravda, že to je o něco komplikovanější proces než když člověku bylo dvacet, ale jde to. Důležitý je každodenní režim, správně nastavený metabolismus a chuť do změn, které nám se snížením váhy pomohou.

Pravidelný a různorodý pohyb

Pokud člověk celý život pohybové aktivity zanedbával, je po padesátce těžké začínat s nějakým sportem. Samozřejmě že to jde, ale měli bychom to dělat s rozumem, abychom si zbytečně neublížili.

Jsou tu však sporty a pohyb, které můžeme zařadit okamžitě bez nějaké větší přípravy. Primárně je to chůze. Dlouhá procházka každý den, zdolávání schodů (pokud nám v tom nebrání potíže s klouby), pěší výlety nebo dovolené zaměřené na pěší turistiku. Obyčejná chůze, pokud je opravdu hojně zařazována do denního programu, může udělat zázraky.

Když ale chceme hubnout, je dobré vybírat různorodé pohybové aktivity. Ideální je třeba plavání, které nezatěžuje klouby, ale můžeme zvolit třeba jógu, jež nám pomůže protáhnout a posílit tělo, takže si postupně budeme moci dovolit třeba i další sporty.

Foto: Shutterstock

Změna jídelníčku

Tělo se zkrátka s průběhem let mění, s tím nic neuděláme. Je však logické, že když se objevují změny v organismu, je nutné jim přizpůsobit i vnější faktory – v případě touhy po zhubnutí to znamená především stravovací návyky.

Po padesátce je to těžké hned z několika důvodů. Zaprvé je člověk na něco dlouhé desítky let zvyklý a nikomu se nechce opouštět vyjeté koleje. Zadruhé už jsme často omezováni zdravotními problémy, které zužují možnosti, jak s jídelníčkem naložit.

Z toho důvodu je vhodné nechat si sestavit jídelníček na míru od odborníka, který do něj promítne náš životní a pracovní styl, zdravotní omezení a cíl, kterého chceme dosáhnout.

Dostatek spánku a pravidelný režim

Jak člověk stárne, tělo stále více vyžaduje pravidelný režim. Pro hubnutí je naprosto zásadní kvalitní spánek, takže i na tuhle oblast bychom se měli při hubnutí zaměřit. Chceme-li zrychlit a zlepšit fungování metabolismu, které by nám mohlo pomoci zredukovat váhu, pak je důležité dopřát tělu co nejpravidelnější režim s vyváženým střídáním aktivity, jídla i odpočinku.

Foto: Shutterstock, zdroj: Healthline, AARP

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
padesstc
padesstc
7 měsíců

Bla,bla,bla po padesatce se musím otáčet v práci i doma,dělám celý život na směny,co je pravidelný režim??? a dostatek spánku??? To si můžou dovolit celebrity takovýto režim a nebo ti co dělají houno🤣prostě nežrat,to je jediný způsob jak zhubnout a makat

Iris
Iris
7 měsíců
Reply to  padesstc

Když se člověk nepřežírá a má dost pohybu, tak nepotřebuje hubnout, protože prostě ani nepřibere…”dámy” z kanceláře nikdy nepochopí, že pohyb v práci může být často víc než dostačující 😀
Dodržovat pravidelný režim při práci na směny je scifi.

Iris
Iris
7 měsíců

Proč lidem všude cpete, že po 50 už je každý nemocný, tloustne i z vody a tak by měl žrát toto a toto by žrát neměl a bla bla bla…navíc pokaždé nastrčíte ilustrační fotku cca sedmdesátileté ženy.
To potom nechápu, proč musíme makat do 65 a nemůžeme jít do důchodu hned v 50 – když jsme už v podstatě nad hrobem 😛

Proč tady taky nehodíte doporučený jídelníček pro cca 20 – 40 let, které jsou skutečně nemocné, protože v tomto věku není pro zdravou ženu problém být štíhlá a není tedy důvod vypadat jako prasnice.

HANKA
HANKA
7 měsíců
Reply to  Iris

Není vždy pravda,že žena po50 musí vypadat staře,tlustá.Opak je z30procent pravdou Pokud jedla celý život3x denně a pravidelně,neseděla u jídla jak pecka až v20h s plnou mísou tučného jídla k ťv,chodila,hýbala se,dbala na to,má i ona pružnou postavu jako málokterá žena v30,co ještě ani nerodila. Vždyť v současnosti 50%mladých žen mají nad 80kg ,neuvaří si nic, v ruce jen hamburger či pizzu.To je strava líných!

Iris
Iris
7 měsíců
Reply to  HANKA

Přesně tohle se snažím už poněkolikáté vysvětlit – štvou mě tady ty jejich pseudomoudra – znám hodně žen 50+ ve svém okolí, které nemají nadváhu ani náhodou a rozhodně nevypadají na svůj věk.

Dokonce není podmínkou, aby žena celý život jedla 3x denně nějakou speciální stravu – údajně zdravou. Pohyb je důležitý v každém věku.