I 30 let starý gauč bude jako nový. Hospodyňka prozradila trik, který zničí zažranou špínu

Látkové pohovky mají mnoho výhod. Jsou měkké, pohodlné a často jsou i krásným doplňkem našich obývacích pokojů. Bohužel jsou ale také náchylné k zašpinění.

Do štěrbin se zachytává prach, vlasy a drobky, na potahu zase vystupují skvrny od rozlité kávy, vína, pizzy nebo zvířecích mazlíčků. A pokud máte malé děti, mohli byste volat odborníky na čištění potahů skoro každý týden.

Vyčistěte si gauč sami

Poradíme vám, jak si můžete sedačku vyčistit sami. Není to nic složitého, nebudete vás to stát žádné velké peníze a zbavíte se i opravdu zažraných skvrn, které vás trápí už delší dobu.

Nejprve soupravu důkladně vysajte. Smíchejte přípravek na nádobí, bílý ocet a jedlou sodu s teplou vodou. Jakmile se spojí ocet se sodou, začne směs pěnit. Tuto pěnu naneste na skvrny, nechte zaschnout a potom otřete vlhkým, nejlépe bílým, hadříkem. Budete překvapeni, jak váš gauč prokoukne.

Zbavte pohovku zápachu

Pokud potřebujete odstranit ze sedací soupravy zápach, třeba po vašich zvířecích kamarádech, poprašte ji sodou, nechte 20 minut působit a vysajte.

Jak na skvrny od červeného vína

Reagujte bezprostředně. Odsajte zbývající víno suchým ručníkem, nalijte na skvrnu sycenou vodu, vysušte a několikrát opakujte. Smíchejte jedlou sodu s trochou vody a vzniklou pastu naneste na skvrnu. Nechte působit několik hodin, dokud zcela nevyschne a pak sodu vysajte.

Foto: Shutterstock

Jak na mastné skvrny

Posypte zamaštěnou oblast kukuřičným škrobem nebo sodou, nechte 15-20 minut působit a vysajte. Potom postižené místo lehce vydrhněte pomocí zubního kartáčku, teplé vody a přípravku na nádobí. Dočistěte vlhkým papírovým ručníkem.

Jak na skvrny od inkoustu

Smíchejte lžíci octa s šálkem bezbarvého alkoholu a pomalým poklepáváním skvrnu vymažte. Příliš netlačte, mohli byste inkoust zatlačit hlouběji do látky.

Jak na skvrny od krve

Smíchejte 2 lžičky přípravku na nádobí se studenou vodou a nanášejte ji na skvrny hadříkem z mikrovlákna. Lehce po skvrně poklepávejte, ale netřete ji, abyste skvrnu zbytečně nezatlačili do tkaniny.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments