I silně zamazané oblečení dokážu vybělit do sněhově bílé. Mám na to speciální roztok

Máte doma malé děti nebo se vám samotným podařilo zašpinit svůj oblíbený kousek oblečení? Můžete využít speciální přípravky, které jsou určené na skvrny nebo vyzkoušet vyčištění pomocí bělidla či speciálního roztoku.

Aby se skvrna co nejsnadněji odstraňovala, je nutné k čištění přistoupit co nejdříve. Zaschlé skvrny představují mnohem větší kus práce, a ne vždy se je podaří odstranit.

Bělidlo

Než použijete bělidlo na oblečení, je nutné si řádně přečíst štítek, na kterém naleznete všechny pokyny pro práci s ním. Při používání dodržujte všechny bezpečnostní pokyny.

Před použitím bělidla na místo se skvrnou, vyzkoušejte malé množství na kousku oblečení, který není viditelný. Pakliže by bělidlo změnilo barvu oblečení, budete muset využít jiný prostředek pro odstranění skvrn, například peroxid vodíku. Rozhodně nebělte přírodní vlákna, jako jsou hedvábí, vlna nebo kůže.

Bělidlo můžete také použít při praní prádla v pračce. Umístěte ho do příslušného zásobníku namísto pracího gelu nebo prášku a spusťte prací program alespoň na 60 °C.

Je-li prádlo hodně špinavé, rozpusťte bělidlo ve vodě v poměru, který bude uveden na lahvičce. Prádlo do tohoto roztoku namočte a nechte přes noc. Dbejte na to, aby prádlo bylo v roztoku zcela ponořené. Následně už stačí jen vyprat v pračce na běžný prací program.

Foto: Shutterstock

Speciální roztok

Lněné oblečení můžete namočit přes noc do roztoku z teplé vody a bílého octu nebo boraxu. Poté již stačí vyprat prádlo v pračce na obvyklý prací program. Použijete-li bílý ocet, je dobré nechat prádlo sušit venku na vzduchu. Octový zápach z prádla vyprchá velmi rychle.

Při čištění skvrn se také využívá jedlá soda nebo prášek do pečiva. Postup je stejný jako výše, tedy rozpustit jednu ze surovin v teplé vodě a do tohoto roztoku namočit prádlo. Nebo můžete danou surovinu rovnou nasypat k pracímu prášku nebo gelu přímo do pračky a prádlo vyprat.

Foto: Shutterstock, zdroj: BHG, RealSimple

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments