Instantní kávu Češi doslova milují. Ale vůbec neví, co to vlastně pijí

Káva patří k nápojům, bez kterých si mnoho Čechů neumí ráno představit. Lidé, kteří ji mají rádi, ji pijí každý den. Někdo preferuje turka, jiný kapslový kávovar, ale v oblibě stále zůstává ve velké míře instantní káva.

Jde o rychlý způsob přípravy

Za tím, že je tak oblíbený, rozhodně není její chuť. Instantní kávu máte velmi rychle hotovou, jen tak mezi dalšími povinnostmi zalijete hrnek, a během chvilky můžete pít. Stačí přidat vodu – a ranní nápoj je hotový.

Výroba instantní kávy

Vyrábí se z kávových zrn jako klasická káva. Na její výrobu se spotřebuje mnohem víc zrn, a navíc musí projít složitými chemickými procesy, aby si uchovala trvanlivost. Z toho vyplývá, že kvalita zrn nikdy nemůže být 100%.

Proč nepít instantní kávu?

Instantní káva má svá specifika. A pokud vám záleží na kvalitě kávy, je lepší se jí vyhnout. Výrobci mohou používat méně kvalitní zrna, často bývá přidané aroma, protože přírodní chuť a aroma se nezachová. Když už pijete instantní kávu, dejte si pozor na to, zda do ní nejsou přidané kávoviny – pražené obiloviny, cikorka nebo mleté fíky. Tvoří poměrně velkou část kávy prodávanou na trhu. Stále ale vyhrává, a to díky nízké ceně a rychlé přípravě.

Foto: Shutterstock

Pozitiva instantní kávy

Kromě ceny a rychlé přípravy může být pro někoho důvod i nižší obsah kofeinu než v klasické kávě. Obsahuje i méně antioxidantů, ale přesto má při umírněném pití pozitivní vliv na zdraví. Zlepšuje náladu a soustředěnost, a dodává tělu energii.

Čím nahradit instantní kávu?

Chcete přejít na jiný druh kávy? S mlýnkem na kávu to budete mít snadné, vyzkoušejte čerstvě namletou. Její chuť a vůně vás přesvědčí, že je to správná volba. Další alternativou je moka konvička, nebo domácí kávovar. Jakmile vyzkoušíte jiný typ kávy, instantní už pravděpodobně chtít nebudete.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Karel
Karel
4 měsíců

Jednou jsem si koupil dražší instantní kávu. 🤮 To byl panečku hnus. Od té doby tuto náhražku nikdy nekupuji.