Jak rozpoznat zákeřnou rakovinu slinivky včas. Je to jediná naděje na přežití

Ačkoliv slinivce nepřikládáme kdovíjakou váhu a nepovažujeme ji za klíčový orgán, tato malá součást těla mezi žaludkem a zády je velmi důležitá. Bohužel se s ní také pojí zřejmě nejzrádnější typ rakoviny, se kterým si medicína stále víceméně neví rady.

Příznaky rakoviny slinivky

Problém spočívá především v tom, že se tento nádor v těle dlouhou dobu neprojevuje, a jakmile příznaky začnou, bývá už velmi pozdě. Nejtypičtějšími symptomy, s nimiž se lidé obrátí na lékaře, jsou žloutenka, svědění a ztráta chuti k jídlu způsobená ucpáním žlučovodů. To už ale nastává v pozdějších fázích onemocnění.

Vzhledem k tomu, že rakovina roste v oblasti trávicího traktu, objevují se nejdříve gastrointestinální problémy. Ty však mohou být velmi nespecifické, kdy k nim patří třeba nepříjemný zápach stolice. Zpozornět byste měli také tehdy, když začnete nevysvětlitelně hubnout, trápí vás průjem, máte pocit neustále nafouklého břicha, případně se objeví zvětšení jater či žlučníku.

Foto: Shutterstock

Rizikové faktory

Mezi příznaky rakoviny slinivky patří rovněž horečka, třes a celkový pocit nemoci bez zjevné příčiny. Velmi vypovídajícím symptomem mohou být také problémy s přijímáním jídla. Máte-li po několika soustech pocit plnosti, něco není dobře.

Každopádně platí, že by člověk měl udělat maximum pro to, aby ho tato zákeřná nemoc nepostihla. To pochopitelně není zcela v moci nikoho. Na druhé straně lze jednoznačně říct, že tu existují rizikové faktory, které rakovinové bujení podporují, obzvlášť potom v zažívacím traktu. Jde zejména o špatnou životosprávu v čele s kouřením a konzumací alkoholu. Škodí rovněž tučná a smažená jídla.

Foto: Shutterstock, zdroj: Medline Plus

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments