Jak si pomoct při infarktu, když nikdo není na blízku. Osvojte si postupy, kterými výrazně zvýšíte šance na přežití, rozhodují vteřiny

Zastihla vás prudká, svírající bolest na hrudi, ale v okolí není nikdo, kdo by vám mohl pomoci? Infarkt přichází nečekaně, pacienta překvapí v nejméně vhodnou chvíli a je třeba jednat rychle. Naučte se zachovat chladnou hlavu, ulevit si s první pomocí a dostat se včas k lékařské pomoci.

Nevyvolávejte kašel

Už od minulého století se médii šíří dezinformace, která tvrdí, že uměle vyvolaný kašel vám může při infarktu pomoci. Pokud jste takovou radu slyšeli i vy, raději ji hned zapomeňte. Není na ní totiž ani trocha pravdy. Při kašli se vám podle odborníků může totiž značně přitížit a vaše snaha bude mít opačný efekt.

Okamžitě přivolejte pomoc

Pokud je váš telefon vybaven tlačítkem SOS nebo nějakou klávesovou zkratkou, která zavolá pomoc, neváhejte jej využít i když cítíte jen lehké obtíže. Ve vteřině se vám může přitížit, a poté to již nebude možné. Nezlehčujte příznaky, i když cítíte jen dušnost nebo menší bolest. Ta se může objevit i na zádech.

Foto: Shutterstock

Dejte najevo, že se vám přitížilo

Vyplatí se vám také upozornit na svůj stav kolemjdoucí, pokud jste například ve městě. Budou se vám věnovat lidé více, když je o to požádáte. Lidé na přímé oslovení reagují a vy tak budete mít jistotu, že vás někdo v následujících okamžicích pohlídá. Mějte na paměti, že se hraje o každou sekundu, proto odhoďte stud a oslovte první osobu, která s vámi přijde do kontaktu.

Zaujměte vhodnou polohu

Jestliže vám to stav dovolí, pokuste se někam usadit. Když na vás přijdou nečekané mdloby, mohli byste se při pádu na zem zranit. V sedě budete mít pocit bezpečí a hlavně minimalizujete veškerou aktivitu. Určitě proti bolesti nebojujte, naopak se snažte tělo uklidnit, dýchat a vyčkat, až pro vás přijdete sanitka a odborníci. Uvolněte své těsné oblečení, udělejte si pohodlí a snažte se i svou mysl udržet v klidu a předejít panice.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Málková

Zdravý životní styl a objevování nových receptů je něco, co ji vždy naplňovalo, a proto se zde s vámi dělí o své poznatky.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments