Jak správně pěstovat pažitku doma na okně. Je na to speciální postup, který musíte dodržet

Pažitka je chutná bylinka, která se dá využít v mnoha pokrmech. Je velmi zdravá a její výhodou je, že se dá vypěstovat i za oknem. Nepotřebujete zahradu ani balkon, abyste si užili její benefity. Jen je potřeba dodržovat pár základních pravidel.

Pažitka je lék

Díky vysokému obsahu vitamínu C, B1, B2 a minerálů jako je draslík, sodík, vápník, fosfor a železo, je pažitka doslova lékem. Má pozitivní vliv na trávící soustavu, a dokonce pomáhá snižovat tlak. Působí jako prevence srdečních a cévních onemocnění a používá se i při nachlazení a onemocnění dýchacích cest. Pro své nezaměnitelné aroma se využívá převážně v čerstvém stavu.

Stačí vám truhlík nebo květináč

Pažitka se má skvěle všude. Pokud máte záhon, bude jí tak také dobře – odpuzuje škůdce, není tedy na škodu ji vysadit poblíž zeleninového záhonu. Dá se pěstovat ze semínka, ale můžete si ji přinést už předpěstovanou z obchodu. Záleží jen na vás. Obvykle se sází na jaře. Květináč pro ni připravíte tak, že ho zaplníte hlinitopísčitým substrátem. Udělejte do něj pak několik dírek a do každé nasypte pár semínek. Zalijte, dejte na slunné místo a do dvou týdnů by měla vyklíčit.

Foto: Shutterstock

Jak o pažitku pečovat?

Ve chvíli, kdy vyklíčí, ji přemístěte do polostínu. Stačí ji pravidelná zálivka. Buďte opatrní při stříhání – vždy jí nechte nejméně 2 cm. Měli byste vždy ustřihnout tolik, kolik reálně spotřebujete a dát pažitce prostor, aby mohla dorůst.

Využít se dají i květy

Pažitka je známá především svými listy. Zapomínat byste ale neměli ani na její květy. I ty jsou velmi chutné, mají podobnou chuť jako listy, ale jsou sladší a šťavnatější. Skvěle chutnají v kombinaci s bramborami, můžete je přidat například do bramborové kaše nebo do salátů. Snadno si z nich připravíte i pažitkové máslo, stačí promíchat 6 květů rozdělených na kousky s několika stonky a vmíchat do změklého másla. Máslo dostane pikantní nádech. Navíc jsou květy samy o sobě velmi dekorativní.

Foto: Shutterstock, zdroj: Herbsathome

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments