Je mi 30 a do důchodu půjdu v 70 letech. Odrovnají mě tak, že v něm dlouho nepobudu. A o tom to je

Bohužel se ukazuje, že doba, kdy si důchodci na penzi mohli užívat třeba dvacet či dokonce třicet let a po celou tuto dobu od státu kasírovat důchod, pomalu, ale jistě končí. Nelze se zase tak moc divit. Bylo to neudržitelné, protože takovou sumu, kterou důchodci v celkovém součtu dostali, do systému během své pracovní kariéry nikdy neodvedli.

Došly peníze

To je jedna strana mince. Tou druhou potom je, že současné důchody de facto platí lidé, kteří momentálně vykonávají pracovní činnost nebo podnikají. Zatím to ještě jde, i když už teď to vlastně nestačí, protože si stát na důchody musí půjčovat a celý systém je v záporu. Zanedlouho by to ale bylo jakkoliv neudržitelné.

Proto je nutné se vrátit k základním počtům, které mohou působit cynicky. Kolika let se dnes lidé dožívají a kdy by měli odejít do penze, aby se to celé dalo udržet? Je jasné, že věk dožití neustále roste, což znamená i to, že roste doba, po kterou jsou v průměru vypláceny penze.

Tento rozdíl je nutné snížit. A logicky nechceme snižovat dobu dožití, a tak zvýšíme věk pro odchod do důchodu. Pro dnešní třicátníky to tak bude znamenat, že by měly do penze odejít někdy kolem 70 let. Aktuálně se hovoří o věku 68 let, ale to je věk, který vychází spíše ze současné situace. Musíme předpokládat, že tato se bude měnit a systém bude nutné dále přizpůsobovat.

Foto: Shutterstock

Takové jsou možnosti

Mnozí lidé se bouří s tím, že nebudou schopni své povolání vykonávat až do 70 let. Těžko ale najít způsob, jak jinak to vyřešit. Vlastně se nabízí ještě jedno řešení. A sice dramatické snížení důchodů všem. To by ale zase znamenalo, že lidé sice půjdou do penze dříve, budou v ní však živořit.

Rozhodování to není jednoduché, ale musíme si říct, že jsme se do tohoto stavu dostali sami. Důchody byly v Česku dlouho poměrně udržitelné, protože byly relativně nízké. V posledních deseti letech však začaly prudce stoupat. Poslední roky se pak stalo standardem, že se zvyšují v průměru o tisícovku ročně. A loňský rok pak byl opravdovým extrémem. Tehdy důchody doslova vystřelily.

Současní penzisté si tedy užili určitou dobu hojnosti. Bylo to ale na dluh a teď je nutné se s tím nějakým způsobem vypořádat. Že to bude bolestivé, o tom žádná.

Komentář Petra Vavrenky

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments