Jeden z největších dodavatelů plynu a elektřiny má velké potíže. Ukončil nabírání zákazníků, stávajícím se snaží vnutit vyšší ceny

Zdražující ceny elektřiny a plynu nedělají problém pouze domácnostem, ale i samotným dodavatelům. Jakkoliv by se mohlo zdát, že vysoké ceny budou hrát spíše v jejich prospěch, neplatí to tak vždy. Obzvlášť u těch dodavatelů, kteří nemají nasmlouvané dostatečné množství energií a musí je teď dokupovat za mnohonásobně vyšší ceny.

Půl milionu domácností

To je ale velmi komplikované, protože domácnostem často dodávají za zafixované ceny, které jsou stále ještě nízké. Obvykle se takto do problémů dostanou menší a málo zajištění dodavatelé, ovšem vlna zdražování teď zjevně dostihla jednoho z největších, kterým je Pražská plynárenská. Ta dodává elektřinu a plyn téměř půl milionu domácností a také řadě firem po celé zemi.

Tato společnost si musela sehnat půjčku ve výši dvou miliard korun od hlavního města. To pak ručí také za další čtyři miliardy korun, které si firma půjčí od bank. Tyto peníze budou použity právě na nákup drahých energií pro domácnosti.

Foto: Shutterstock

Vezměte si dražší energie

Pokud by společnost půjčku a záruky nedostala, ocitla by se zřejmě v existenčních problémech. To ukazuje ostatně i skutečnost, že i tak musela Pražská plynárenská přestat nabírat nové zákazníky. Dodejme přitom, že jde o dodavatele poslední instance. Tedy společnost, ke které přejdou domácnosti ve chvíli, kdy by třeba jejich poskytovatel energií zkrachoval.

To ale není všechno. Pražská plynárenská také obesílá své větší klienty s opravdu “výhodnou nabídkou”. Ačkoliv mají tito zafixované nižší ceny, což hraje v jejich prospěch, dostávají návrh nových podmínek, které však obsahují výrazně dražší energie. Většina z nich to pochopitelně odmítá, avšak dopis je psaný tak, že ho mnozí chápou jako jediné možné řešení.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Maminka se zájmem o zdravý životní styl. Miluje dlouhé procházky přírodou zakončené posezením v dobré restauraci.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Radka
Radka
10 dní

Ale to dělá i např Centropol 😉