Jedním tahem odstraníte i 100 let zažranou špínu ve spárách. Vyrobte si jednoduchou domácí směs

Umýt špinavou dlažbu nebo kachlíky v koupelně či kuchyni není problém. Jenže čím jsou dlaždice čistší, tím působí spáry mezi nimi zašleji. Bohužel vyčistit spáry je o něco složitější.

Samozřejmě můžete zajít do specializované prodejny a vybrat si z chemických přípravků, k tomu určených. Nebo se rozhodnete neutrácet a sáhnete po osvědčených pomocnících, kteří vám už nejednou pomohli. Asi vás nepřekvapí, že to je voda, ocet a jedlá soda.

Použijte na spáry sodu a ocet

Smíchejte 3 díly jedlé sody a 1 díl vody do hustější pasty a tu naneste na spáry. Do lahve s rozprašovačem nalijte 3 díly octa a 1 díl vody a roztok nastříkejte na sodu.

Jakmile se potká ocet se sodou, začnou pěnit, což znamená, že proces čištění začal. Počkejte, až bublání ustane a vydrhněte spáry kartáčkem na zuby. Nakonec je opláchněte teplou vodou.

Dávejte pozor, pokud je vaše dlažba z mramoru nebo přírodního kamene, mohl by je ocet poškodit.

Zkuste okysličené bělidlo

Tento postup je vhodný v případě, že jsou vaše spáry původně bílé. V případě barevných může hrozit, že z nich bělidlo vytáhne se špínou i barvu.

2 lžíce okysličeného bělidla rozpusťte ve dvou šálcích teplé vody. Naneste roztok na spáry a nechte několik minut působit. Potom vydrhněte spárovací hmotu kartáčkem na zuby a omyjte vodou.

Foto: Shutterstock

Pomůže vám i peroxid vodíku

Smíchejte 3/4 šálku jedlé sody, 1/4 šálku peroxidu vodíku a 1 lžíci přípravku na nádobí. Tato vysoce účinná pasta funguje třemi způsoby:

  • Jedlá soda působí jako přírodní brusivo k drhnutí spárovací hmoty.
  • Peroxid vodíku reaguje se sodou a uvolňuje bělící kyslíkové ionty.
  • Přípravek na nádobí pomáhá uvolňovat nečistoty a odstraňuje mastnotu.

Vzniklou pastu naneste na spáry, nechte působit 15 minut, poté vydrhněte kartáčkem a omyjte vodou.

Bělící účinek této chemické reakce může opět ovlivnit barevnou spárovací hmotu. Před vyčištěním všech spár proto směs raději otestujte na některém skrytém rohu.

V žádném případě nepoužívejte k drhnutí spár drátěný nebo ocelový kartáč, protože byste mohli spárovací hmotu poškodit.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments