Jedno vejce každý den. Svému zdraví tak uděláte skvělou službu

O vejcích toho bylo napsáno už opravdu mnoho. Na jedné straně se objevují názory, že jejich přílišná konzumace není to pravé pro zdraví, ale to lze říct takřka o každé potravině. Zkrátka, všeho moc škodí. Ale stále více odborníků na zdravou výživu se k vajíčkům vrací a doporučují je jako skvělý zdroj mnoha dobrých živin. Ani ten tak často proklínaný cholesterol nemusí být na škodu – pokud je v těle ve vhodném množství, přispívá k tvorbě testosteronu, jenž je základním kamenem pro růst svalů a zejména pro muže zdrojem energie. Zároveň studie University of Connecticut překvapivě ukázala, že vaječný žloutek snižuje hladinu špatného cholesterolu (LDL).

Důležitý je pochopitelně také způsob, jakým se vejce připraví. Lidé, kteří mají problémy s hmotností a měli by dbát na omezení tuků a bílkovin, by měli konzumovat vejce výhradně vařená. Smažená na přidaném tuku si mohou dovolit lidé zdraví a při optimální váze.

Jsou sytá

Vejce jsou sytá a nebudete po nich cítit hlad. Ze své “energetické náročnosti” zkrátka dokáží vymačkat maximum živin, které lidský organismus potřebuje.

Doplní železo

Pokud vás trápí nedostatek železa v krvi, měli byste se zkamarádit především se žloutkem, který je bohatým zdrojem takzvaného hemového železa. To hraje důležitou roli v imunitním systému a metabolismu.

Doplňují vitamíny a foláty

Studie ukázaly, že lidé, kteří nejedí vejce, mohou mít nedostatky vitaminu A, E a B12. Takže logicky: pokud vám chybí, měli byste začít.

Nezvyšují krevní tlak

Řada vědeckých studií dokazuje, že pravidelná konzumace vajec nezvyšuje krevní tlak a nepřispívá tak ke kardiovaskulárním onemocněním.

Podporují hubnutí

Ano, je tomu opravdu tak. Vejce vám mohou pomoci zhubnout. Pomáhají totiž budovat svalovou hmotu, která je největším spalovačem kalorií.

Zdravý mozek

Cholin obsažený ve vejcích je živina, která má pozitivní vliv na vývoj mozku plodu a má pozitivní vliv na zpoždění procesu stárnutí mozku. Díky tomu si užijeme dobrou paměť déle. Jedno vejce nám může poskytnout 28% denní potřeby po cholinu.

Protein nejvyšší kvality

Proč kupovat drahé doplňky stravy obsahující proteiny? Ten nejkvalitnější protein najdete v dobrém vajíčku za pár korun.

Ochrání kosti

Vejce jsou bohatá na vitamín D, který je zodpovědný za absorpci vápníku. Kosti je třeba udržovat v co nejlepší kondici a vejce jsou skvělým preventivním opatřením proti osteoporóze.

Foto: Pixabay.com

Autor: Petr Vavrenka

Stálý redaktor magazínu AAzdravi.cz. Celý život se zajímá o zdravý životní styl, jehož efekt na spokojený život ho nepřestává fascinovat.