Jednoduchý test, který napoví, zda máte Covid-19. Můžete si ho udělat doma každé ráno

Chodit neustále na nepříjemné výtěry z nosu není pro každého. Přitom poznat koronavirus není ve většině případů kdovíjak obtížné. Kromě nespecifických příznaků, jako je horečka nebo kašel, se totiž projevuje také symptomy, které doprovázejí málokterou další nemoc. Pokud je tak u sebe zjistíte, je v dnešní době vysoká pravděpodobnost, že máte Covid-19.

Profesor potravinářství John E. Hayes na Penn State University se věnuje vývoji screeningových programů založených na čichu v reakci na boj s pandemií koronaviru.

Velmi spolehlivý příznak

V časopise The Conversation popsal případ matky jedné ze svých postgraduálních studentek. Ta uvedla, že si její matka jednoho rána chtěla připravit svůj obvyklý šálek čaje. Jenže, když to udělala, zjistila, že vůbec necítí její typickou vůni, kterou si vždy tak užívala.

Od své dcery se pak dozvěděla, že jedním z častých příznaků Covidu-19 je anosmie, tedy ztráta čichu a také chuti. Okamžitě proto šla do koupelny, kde si přičichla ke svému vonnému spreji. Necítila ani ten. Vzhledem k náhlé a nevysvětlitelné anosmii se rozhodla pro karanténu a absolvovala také test, který vyšel pozitivně.

Podle různých studií postihuje ztráta čichu až 77 % lidí, kteří onemocní covidem. Je přitom překvapivé, že mnozí z nich si to neuvědomí ani tehdy, když necítí třeba vůni vonné svíčky. Virus tak šíří dál, přestože je poměrně jasné, že ho v těle mají.

Orientační test

Profesor proto vyzývá lidi, aby si vzali příklad z matky jeho studentky a všímali si, zda cítí vůně a pachy ve stejné intenzitě jako dříve. Velmi dobře to lze ověřovat právě při denních rutinách, jako je příprava kávy. Zjištění anosmie je totiž jednoduchým, rychlým a laciným způsobem, jak bojovat proti epidemii.

Pochopitelně se nemusíte testovat pouze pomocí kávy. Například ráno nebo večer ve sprše se můžete ujistit, zda cítíte vůni mýdla nebo sprchového gelu. Také při každém jídle se lze zaměřit na to, zda ho cítíte jako dříve a zda vám také stejně chutná.

Takový test je pochopitelně pouze orientační. Ne každý, kdo onemocní covidem, ztratí také čich a chuť. Pokud tak cítíte zmiňovanou kávu a máte třeba jiné příznaky, je třeba rovněž zpozornět.

Foto: Freepik

Autor: Petr Vavrenka

Stálý redaktor magazínu AAzdravi.cz. Celý život se zajímá o zdravý životní styl, jehož efekt na spokojený život ho nepřestává fascinovat.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments