Jednoduchý trik vám zajistí nekonečně hub na zahradě. Už na ně nemusíte chodit do lesa

Milujete lesní houby? Sbíhají se vám sliny, když si představíte vůni smaženice nebo chuť houbových řízků? Pak vás určitě potěší zpráva, že lesní houby se dají vypěstovat i na zahradě. Jak na to, abyste se už za pár let mohli radovat z úrody hříbků?

Šance pro velké zahrady se stromy

Lesní houby lze pěstovat jen tam, kde jsou stromy. To je zkrátka fakt. Proto jsou všechny návody na jejich pěstování vhodné pouze pro lidi, kteří mají zahrady či jiné pozemky, na nichž rostou klasické „houbové“ stromy, tj. smrky, duby, břízy, osiky atd.

Jestliže máte takový prostor k dispozici, můžete vyzkoušet náš recept.

Vydejte se do lesa na houby

Na začátku celého procesu je rozhodně klasické houbaření. Abyste mohli houby „zasadit“, budete si je prvně muset najít. Vydejte se do lesa. Sbírejte houby a sledujte, pod jakými stromy jste je našli. Potom si vyberte ty kusy, které se hodí pro místo, na kterém byste je rádi pěstovali.

Pěstujeme hříbky

Vybrané místo poté vyčistěte od zbytečného plevelu, velkého kamení a dalších věcí, které by mohly bránit v růstu podhoubí. Poté ho zalijte.

Podle některých návodů stačí na takto připravené místo jen rozhodit nakrájené hlavičky hub a čekat, jaké kouzlo s tím příroda zvládne udělat. Jestli vám vyhovují spíše aktivnější přístupy, pak můžete hlavy hub rozemlít, smíchat s vodou a tou zalévat důlky, které jste na místě „sadby“ vyhloubili.

Ať tak či tak, potíž s každým pěstováním hub je v tom, že vytvoření základního podhoubí trvá nejméně dva roky a ani poté nemusí začít hned plodit. Na výsledek svého snažení si tak budete muset pořádně počkat.

Foto: Shutterstock

Nezapomeňte chodit do lesa

I když se vám podaří vytvořit si na zahradě „záhon“ hříbků, stejně vám doporučujeme nezanevřít na klasické houbaření. Při běhání po lese a hledání hub totiž mnohdy jaksi mimoděk ujdeme spoustu kilometrů, vylepšíme si kondičku a nadýcháme se čerstvého vzduchu. A každý správný houbař ví, že houbaření napomáhá i psychické pohodě. Takže nezapomeňte občas vzít košík a vyrazit do lesa!

Foto: Shutterstock, zdroj: Gardenguides

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Iris
Iris
1 rok

Co je to “nekonečně hub” na zahradě…to je nějaký nový češtin? 😀

Vypěstovat klouzky nebo kozáky nedá často žádnou práci – podhoubí se na zahradu dostane rovnou se stromem – modřín, bříza, borovice – pokud ovšem nemáte stromky ze školky, která hubí plevel pod stromy různými herbicidy. Horší to je s pravými hřiby – to už tak jednoduché není a někdy nepomůže ani zakoupená “sadba”.