Kuřáci elektronických cigaret trpí neznámým poškozením plic. Lékaři před nimi varují

Loading...

Spojené státy americké aktuálně vzrušeně řeší bezpečnost konzumace elektronických cigaret. Mluví se o více než 200 případů lidí za pouhý jeden týden s vážnými zdravotními problémy, které měly způsobit právě cigarety nové generace, jež jsou postavené na jiných technologiích než spalování tabáku.

Tajemná poškození plic

Lékařům se zatím nepodařilo prokázat, že problémy dotyčných způsobily skutečně e-cigarety, ale jedno tyto případy spojuje: všichni elektronické cigarety používali. Někteří z pacientů museli být napojeni na přístroje zajišťující umělé dýchání. Doktoři přitom nedokáží říct, zda se jejich plíce někdy plně zotaví. Jeden z pacientů dokonce zemřel.

Americké úřady zkoumají, zda jsou nebezpečné elektronické cigarety jako takové, nebo jen tekutiny, které se v nich používají. Dotyční přitom užívali rozdílné produkty. Na trhu jich je v dnešní době velké množství.

Prvotní symptomy nemocných se podobaly infekci. Ovšem běžná terapie postavená na antibiotikách zůstala u drtivé většiny z nich bez odezvy. Kromě toho se u řady z nich objevilo poškození plic, které připomíná poleptání. Odborníci mluví také o tom, že mohlo jít o alergickou reakci na inhalované látky. Každopádně se zdá, že nejúčinnější léčbou jsou aktuálně steroidy.

Mnoho různých typů

Možná se ptáte, jak je možné, že se věc řeší až nyní, když jsou elektronické cigarety na trhu už mnoho let. Podle všeho nejde o první případy, které se s podobnými symptomy objevily, ale poprvé se podařilo shromáždit větší číslo pacientů s podobnými projevy a navíc je dát do souvislost s kouřením e-cigaret.

Jako velký problém se nyní ukazuje roztříštěnost trhu s těmito produkty. Lékaři přesně neví, co dotyční inhalovali. Různých přístrojů je jen v USA dostupných 500 až 600 a aktivních látek ještě mnohem více. K tomu se přidává nekontrolovatelný černý trh, který falšuje zejména produkty známých značek.

Nekontrolované šíření

Řada odborníků hovoří o tom, že v podobě elektronických cigaret byla otevřena nová Pandořina skříňka. Na jedné straně se sice mluví o tom, že tato zařízení notně snižují riziko vzniku rakoviny. Ale kromě toho, že to zatím nepotvrdila žádná dlouhodobá studie, není vůbec jasné, zda nehrozí jiná onemocnění. V kouři některých e-cigaret byly zjištěny zdraví škodlivé látky jako formaldehyd, acetaldehyd nebo akrolein.

Navíc oproti běžným cigaretám nejsou ty elektronické v mnoha zemích prakticky regulované. Těší se přitom velké oblibě mladistvých, na které cílí i marketingově. Například v USA měl raketový start výrobce cigaret Juul, které se rozšířily zejména na amerických středních školách.

Lékaři elektronické cigarety doporučují ve specifických případech, jako je například snaha skončit s kouřením, a to jen na omezenou dobu.

Mohlo by se vám líbit

Loading...

Autor: Petr Vavrenka

Specialista na podávání erudovaných, přesto srozumitelných informací o nemocech trápících lidstvo.

1
Komentujte

avatar
1 Komentářová vlákna
0 Odpovědi ve vlákně
0 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
1 Autoři komentářů
František Autoři posledních komentářů
  Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?  
Upozornit na
František
Host
František

To vám zaplatil Philips Moris proč nezveřejníte kolik lidí umře díky normálním cigaretám než psát takové hovadiny. To co kouřili v Americe byl olej z vitamínu E a Výtažek z konopí THC prostě obyčejné drogy stejně jak se u nás pančoval alkohol. Kdyby si kupovali liquidy z normálního obchodu kde vám doloží certifikát a bezpečnostní list který vydá jedině certifikované laboratoře a státní zkušebna což znamená že vše je ze zdravotního hlediska v pořádku a moc dobře všichni vědí co obsahuje . A ne jak nám tvrdí lidi co o tom nic nevědí že nevědí co to obsahuje . To… Číst vice »